SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dworak, Gaweł czy Paluch?

Jan Dworak, Piotr Gaweł i Paweł Paluch to nazwiska kandydatów do fotela prezesa TVP, które najprawdopodobniej znajdą się w finałowej trójce.

Tuż po świętach Rada Nadzorcza TVP dokona wstępnej selekcji 13 kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu - wynika z informacji tygodnika "Newseeek Polska".

W tydzień po tym konkurs ma być rozstrzygnięty. Jeśli się to nie uda i żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, nastąpi pat. Wtedy do TVP wkroczy kurator wyznaczony przez sąd.

Prezes Dworak poinformował w środę dziennikarzy, że jego kandydaturę zgłosił przewodniczący Rady Nadzorczej TVP prof. Tadeusz Kowalski.

Dworak powiedział, że zdaje sobie sprawę, że nowy zarząd "będzie naznaczony piętnem tymczasowości". Jak mówił, w obecnej "skomplikowanej sytuacji politycznej" trudno "zapanować nad takim medium jak TVP". Jego zdaniem, potrzebny jest "element obliczalności" oraz przeniesienie doświadczeń obecnego zarządu do nowego i dlatego zdecydował się kandydować.

Dworak nie chciał powiedzieć, czy jeśli wygra konkurs, będzie zarządzał spółką jednoosobowo, czy też będzie wnioskował o rozszerzenie zarządu (RN TVP ogłaszając konkurs nie przesądziła, ile osób miałby liczyć nowy zarząd). "To jest pytanie na potem" - powiedział.

Wiceprezes TVP do spraw marketingu i reklamy Piotr Gaweł powiedział PAP, że zdecydował się wystartować w konkursie, ponieważ uważa, że jest to najlepsza forma weryfikacji. "Chciałbym, żeby moja praca została w sposób rzetelny oceniona. Wydaje mi się, że to właściwa droga rzetelnej i profesjonalnej oceny tej pracy, która została przeze mnie zrobiona w zarządzie" - powiedział Gaweł.

Dodał, że jeśli zostanie wybrany prezesem, nie będzie zarządzał spółką jednoosobowo. "Uważam, że jednoosobowy zarząd jest niewłaściwy w przypadku dużej i wieloobszarowej spółki, jaką jest TVP. Kilkuosobowy zarząd jest lepszym sposobem kierowania tą spółką" - dodał.

Wśród kandydatów na nowego prezesa jest też zawieszony w obowiązkach od września 2004 r. członek zarządu telewizji publicznej Ryszard Pacławski. "W 2004 r. wygrałem konkurs do zarządu, zostałem bardzo dobrze oceniony i miałem bardzo dobry program. On nie był nigdy zrealizowany i teraz uważam, że mam szansę, by ten program zrealizować" - powiedział w środę PAP Pacławski.

Andrzej Lepper poinformował w środę na konferencji prasowej, że kandydatem Samoobrony na prezesa zarządu TVP jest Paweł Paluch. Jak ocenił, Paluch jest osobą z dużym doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem - Wyższa Szkoła Filmowa i Teatralna w Łodzi. Paluch ściśle współpracował z osobistym fotografem papieża Jana Pawła II Arturo Marim.

W konkursie nie wystartuje natomiast dyrektor biura teatru i muzyki w stołecznym ratuszu Janusz Pietkiewicz, którego nazwisko pojawiało się w kontekście konkursu.

Konkurs na prezesa TVP ogłoszono 4 kwietnia. Jak wyjaśnił przewodniczący Rady Nadzorczej TVP prof. Kowalski, ekspresowe tempo konkursu i uproszczony sposób postępowania (na zgłaszanie kandydatur było nieco ponad tydzień) wynika z faktu, że mniej więcej za miesiąc wygasają kadencje zarówno rady nadzorczej, jak i obecnego zarządu TVP. Według rady, taka sytuacja byłaby niebezpieczna dla telewizji, bowiem spółka pozostałaby bez organów nadzorczych, a wówczas sąd mógłby wyznaczyć jej kuratora.

"W celu zapewnienia ciągłości zarządzania spółką rada nadzorcza podjęła działania zmierzające do wyłonienia zarządu na nową kadencję" - powiedział Kowalski. Podkreślił, że rada nie ma możliwości powołania żadnego "przejściowego czy tymczasowego prezesa"; rada może powołać prezesa wyłącznie na pełną, czteroletnią kadencję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dworak, Gaweł czy Paluch?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl