SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dzieło Gawła

"Trybuna" oskarża Piotra Gawła, członka zarządu TVP, o promowanie swojej fundacji.

Niedzielną ramówkę Telewizji Polskiej zdominował Dzień Papieski organizowany już po raz piąty przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.  Fundacja jest dzieckiem Piotra Gawła, wiceprezesa TVP Dzień Papieski był też obficie zapowiadany i reklamowany już od początku października - informuje "Trybuna".

Według informacji "Trybuny", wszystkie trzy kanały telewizji publicznej przeznaczyły na promowanie Dnia Papieskiego w sumie prawie 3 godziny. Jak ocenia Danuta Waniek, szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, katolicka fundacja jest wyraźnie na Woronicza uprzywilejowana.

Na pomysł powołania fundacji Gaweł miał wpaść podczas pracy przy organizowaniu pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1999 r Udało mu się wtedy nakłonić Episkopat Polski, żeby pieniądze od sponsorów, które pozostały po pielgrzymce, przeznaczyć na założenie Fundacji DNT. Pomagał mu min. Wiesław Walendziak, byty szef Telewizji Publicznej, guru tzw. środowiska pampersów, do którego zaliczany jest też Gaweł. Ich inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem ówczesnych liderów Akcji Wyborczej Solidarność z Marianem Krzaklewskim, Jerzym Buzkiem oraz Maciejem Płażyńskim na czele. Fundacja stawia sobie za cel "upamiętniać pontyfikat Jana Pawła n przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury". Działania te realizuje przez zbiórkę pieniędzy podczas Dnia Papieskiego. Zebrane środki przeznacza się na stypendia dla dzieci z ubogich rodzin - czytamy  w "Trybunie".

Gaweł szefował fundacji aż do przejścia do TVP. Zastąpił go Marek Zdrojewski, dawny działacz Zjednoczenia Chrześcjiańsko-Narodowego. Obaj znali się doskonale. W latach 1994-1996 Zdrojewski był dyrektorem biura ekonomiczno-finansowego TVP kierowanej przez Walendziaka W czerwcu 1997r. byt nawet wymieniany jako kandydat AWS na członka zarządu telewizji publicznej. Nie został nim, lecz w zamian otrzymał inną posadę -członka rady nadzorczej IV Narodowego Funduszu Inwestycyjnego. W rządzie Buźka trafiła mu się posada ministra łączności, potem został szefem Urzędu Regulacji Telekomunikacji, który miał się zająć liberalizacją rynku usług telekomunikacyjnych. Gaweł w tym samym czasie szefował Radzie Poczty Polskiej. Dziś Zdrojewski obok prezesowania w fundacji DNT jest też wiceszefem pracowni sondażowej TNS OBOP. Trafił tam z namaszczenia TVP, która posiada udziały w tej firmie.

Spośród obecnych pracowników telewizji publicznej z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia związani byli też Dorota Warakomska, wicedyrektor TVP 1, oraz Jarosław Szczepański, rzecznik prasowy telewizji.

"Trybuna" zapytała Danutę Waniek, szefową Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii, jak ocenia wpływy fundacji w telewizji publicznej, powiązania personalne, promowanie się na antenie TVP i czy nie ma tu konfliktu interesów. - Oczywiście, że tak i myślę, że KRRiTV powinna się tym zająć - odpowiedziała. Oceniła, że może tu dochodzić do kryptoreklamy DNT w telewizji - Ktoś taki jak Piotr Gaweł, były szef firmy reklamowej, doskonale wie, że pojawienie się nazwy i symboliki związanej z tą fundacją jest rodzajem bezpłatnej reklamy - wyjaśnia Zwraca też uwagę, że DNT nie jest jedyną tego typu fundacją w Polsce. - Takich fundacji zajmujących się zbieraniem pieniędzy na biedne dzieci jest cała masa Wiele z nich jest w jakiś sposób inicjowane światopoglądowo. To nie jest jedyna taka fundacja, a jest ewidentnie uprzywilejowana - podkreśla dla "Trybuny".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzieło Gawła

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl