SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook pozwany za „Lubię to!” i Oś czasu

Amerykańska firma Rembrandt pozwała Facebooka za naruszenie patentów przez funkcje przycisku „Lubię to!” oraz Osi czasu.

Facebook pozwany za „Lubię to!” i Oś czasu

Rembrandt to zajmująca się sprawami związanymi z naruszeniami własności intelektualnej firma reprezentująca rodzinę nieżyjącego już holenderskiego informatyka Joannesa Jozefa Everardusa Van Der Meera. Miał on opatentować zastosowane przez Facebooka rozwiązania na kilka lat przed powstaniem serwisu społecznościowego.

Sprawa odnosi się do dwóch patentów Van Der Meera. Pierwszy z nich dotyczył „Internetowego dziennika”, w którym w formie strony internetowej zbierane i porządkowane chronologicznie byłyby treści własne lub zapożyczone z innych źródeł przez danego użytkownika. Drugi patent opisywał metodę pozwalającą jednym kliknięciem przenieść zawartość witryny internetowej do wspominanego dziennika. Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) najpierw, w 2001 roku, przyznało Holendrowi prawa do późniejszego z opisanych rozwiązań, a w roku następnym do pierwszego.

Rembrandt przekonuje, że są to funkcje bliźniaczo podobne do tych, z których korzysta obecnie Facebook - Osi czasu oraz przycisku „Lubię to!”. Internetowy gigant wiedział o pomysłach Van Der Meera, bo sam odnosi się do jednego z nich w swoich dokumentach złożonych w USPTO. Rembrandt oczekuje od serwisu społecznościowego „rozsądnego odszkodowania”. Nie wyklucza również, że do pozwu doda także inne podobne platformy, korzystające ze zbliżonych rozwiązań. Już w tej chwili poza FB oskarżone o naruszenie własności intelektualnej zostało także AddThis.

Van Der Meer zmarł w 2004 roku, niedługo po starcie Facebooka. Próbował skomercjalizować swoje pomysły i zarejestrował nawet domenę Surfbook.com. Nie udało mu się jednak zrealizować tej wizji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook pozwany za „Lubię to!” i Oś czasu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hubi
lubię to !
11 9
odpowiedź
User
alejaja
Co to znaczy "pozwalała Facebooka"
8 8
odpowiedź