SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Film Fabickiego owacyjnie przyjęty w Cannes

25 maja w Theatre Claude Debussy podczas 59. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes odbył się pierwszy oficjalny pokaz filmu Sławomira Fabickiego "Z odzysku".

Pokazywany w sekcji Un Certain Regard film walczy o Camera d'Or przyznawaną najlepszemu debiutowi. Koszty produkcji "Z odzysku" zostaną częściowo zrefundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film "Z odzysku" został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Debiutowi Sławomira Fabickiego towarzyszy duże zainteresowanie mediów oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. Są już pierwsze efekty promocji filmu w Cannes. "Z odzysku" będzie miał dystrybucję we Francji oraz krajach francuskojęzycznych (m.in. Szwajcaria i Belgia). Zajmie się nią francuska firma A.R.P., dystrybutor takich tytułów jak "21 gramów", "Maria łaski pełna" czy "Daleko od nieba".

Gośćmi canneńskiego pokazu byli twórcy filmu: Sławomir Fabicki - reżyser, Bogumił Godfrejow - autor zdjęć, Antoni Pawlicki - odtwórca głównej roli, producenci Piotr Dzięcioł, Łukasz Dzięcioł, Ewa Puszczyńska, Beata Ryczkowska oraz przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który częściowo zrefunduje koszty produkcji filmu Sławomira Fabickiego.

W sekcji Un Certain Regard w ubiegłych latach prezentowane były m.in.: "Cwał" Krzysztofa Zanussiego, "Pogrzeb kartofla" i "Jańcio Wodnik" Jana Jakuba Kolskiego, "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego oraz "Ostatni prom" Waldemara Krzystka.

"Z odzysku" to historia Wojtka (Antoni Pawlicki),19-latka wywodzącego się z biednej śląskiej rodziny. Zakochany w o wiele starszej Ukraince (Natalia Wdowina) z dzieckiem, chce zapewnić im legalny pobyt w Polsce i usiłuje pracą w fabryce zarobić na życie. Wszelkie próby uczciwej pracy kończą się niepowodzeniem. Jednocześnie kuszony jest możliwością łatwego zarobku w wątpliwym moralnie procederze odzyskiwania długów.

Film "Z odzysku" będzie pokazywany również w kinie na plaży (Cinema de la Plage) w piątek o godzinie 21.30.

Kolejny polski film w selekcji oficjalnej "Chłopiec na galopującym koniu" prezentowany będzie w sobotę o godzinie 19.45 w Grand Theatre Claude Debussy.

Przy okazji sukcesu filmu "Z odzysku" warto wspomnieć o innych polskich akcentach podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Na festiwalu kolportowany jest katalog Nowe Filmy Polskie 2006 i katalog poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu w językach angielskim i francuskim. Podczas festiwalu w Cannes nastąpiła inauguracja polskiego uczestnictwa w programie P.R.I.M.E (szkolenie dla producentów filmowych), na który przybyło ponad 200 osób z ponad 20 państw. Pierwszym polskim stypendystą wyłonionym przez międzynarodowych ekspertów jest Konrad Szołajski.

W Cannes odbędzie się także finał programu Producers on the Move organizowanego przez European Film Promotion. Polski Instytut Sztuki Filmowej zgłosił do udziału w nim Piotra Dzięcioła, producenta filmów "Z odzysku" i "Chłopiec na galopującym koniu", który został zaproszony jako uczestnik spotkań i konferencji dotyczących międzynarodowych koprodukcji.

PISF jest współorganizatorem polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill i ogromnie cieszy się z sukcesu laureata Macieja Adamka, który w konkursie europejskim w Cannes dostał trzecią nagrodę za scenariusz "Zdjęcie".

Artykuły o polskim kinie, wywiady z dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszką Odorowicz, artykuły o Krzysztofie Kieślowskim oraz prestiżowe reklamy polskich filmów ukazały się w najważniejszych branżowych pismach: Hollywood Reporter, Screen International oraz Variety. Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz jako jedyna z tej części Europy została w piśmie "Variety" wymieniona wśród 50 najbardziej wpływowych osobistości tegorocznego festiwalu w Cannes. "Variety" zwraca szczególną uwagę na rolę PISF w promocji w Cannes młodych polskich twórców.

W Cannes znajduje się polsko-słowacko-czeski pawilon, w którym są dostępne materiały promujące nie tylko uczestniczące w festiwalu polskie film, ale także całą polską kinematografię.

Polskiej obecności w Cannes towarzyszy duże zainteresowanie zagranicznych mediów i środowisk filmowych. Na polskie przyjęcie Cannes przybyło około 400 gości, co świadczy o popularności polskiego tematu na festiwalu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Film Fabickiego owacyjnie przyjęty w Cannes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl