SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: Polska energetyka ma stabilne perspektywy w 2010 r.

Perspektywa dla polskich firm energetycznych jest stabilna na rok 2010, pomimo wyzwań związanych z realizacją planów inwestycyjnych o znacznej wielkości, stwierdza w swoim raporcie agencja ratingowa Fitch Ratings.

Agencja Fitch oczekuje, że zdolność kredytowa spółek PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia, Energa i Enea pozostanie zasadniczo niezmieniona, ponieważ firmy mają bardzo mocne wskaźniki kredytowe oraz korzystają z prywatyzacji.

"Pomimo solidnych przepływów środków z działalności operacyjnej (FFO) oraz EBITDA oczekiwanych w latach 2010-2012, ze względu na znaczącej wielkości plany inwestycyjne wartość wolnych przepływów pieniężnych (FCF) po uwzględnieniu dywidend będzie negatywna oraz zwiększy się poziom długu" - powiedział cytowany w raporcie Jacek Kawałczewski, analityk w zespole energetycznym Fitch Ratings.

"Fitch ocenia, że główne firmy energetyczne będą miały relatywnie dobry dostęp do rynków finansowych, z uwagi na swoją wielkość, strategiczne znaczenie, względnie małą zależność od cyklu koniunkturalnego oraz domniemane wsparcie przez Skarb Państwa" - podkreślił.

Raport specjalny agencji Fitch, zatytułowany “Polish Energy Utilities - 2010 Outlook" omawia znacznej wielkości nakłady inwestycyjne wymagane na infrastrukturę polskiego sektora energetycznego oraz główne czynniki ryzyka, które mogą opóźnić wdrożenie planów inwestycyjnych, takie jak: brak liberalizacji cen, długi okres realizacji inwestycji, przeszkody prawne i organizacyjne, jak również dostęp do finansowania.

Agencja Fitch oczekuje, że oligopolistyczna struktura polskiego rynku energetycznego, z dominującą pozycją PGE w segmencie wytwarzania energii elektrycznej, oraz silną pozycją wszystkich czterech pionowo zintegrowanych firm energetycznych na rynku dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, pozostanie niezmieniona w średnim i długim okresie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: Polska energetyka ma stabilne perspektywy w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl