SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gęsicka: KE akceptuje podział 570 mln euro na 4 regiony

Sposób podziału 570 mln euro między województwa: łódzkie, małopolskie, śląskie i wielkopolskie został zaakceptowany przez Komisję Europejską (KE); ostatecznym potwierdzeniem tego będzie zatwierdzenie Regionalnych Programów Operacyjnych.

Powiedziała w piątek minister rozwoju regionalnego, Grażyna Gęsicka.

Decyzja o dodatkowych 570 mln euro dla tych regionów jest swoistą rekompensatą dla nich za wybór takiego algorytmu podziału unijnych środków między regiony, na którym zyskały województwa Polski wschodniej i północnej, a straciły regiony bardziej rozwinięte.

Na początku marca marszałkowie i wojewodowie z zainteresowanych regionów uzgodnili, że kwota 570 mln euro zostanie podzielona po równo, czyli po 142,5 mln euro. W toku późniejszych negocjacji z KE zdecydowano, że finansowane z tych środków projekty, zostaną włączone do Regionalnych Programów Operacyjnych tych czterech województw. 
 
"Komisja Europejska zgodziła się na przyjęty sposób podziału tych środków, ostatecznym tego potwierdzeniem będzie zatwierdzenie Regionalnych Programów Operacyjnych - dla woj. śląskiego zawiera kwotę większą niż półtora miliarda złotych, która była w nim do tej pory" - powiedziała PAP w Katowicach minister Gęsicka.

Aby cztery województwa mogły otrzymać dodatkowe pieniądze, w lutym tego roku w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" został utworzony dodatkowy priorytet pod nazwą "Konkurencyjność Regionów".

Następnie w regionach przygotowano i zatwierdzono listy projektów, które miały być finansowane z puli dodatkowych środków. Komisja stanęła jednak na stanowisku, by dodatkowe pieniądze zostały włączone do puli RPO zarządzanych przez samorządy wojewódzkie.

Jak wyjaśniła PAP w piątek rzeczniczka resortu rozwoju regionalnego, Monika Niewinowska, zatwierdzone już inwestycje podczas rozmów z KE potraktowano w kontekście ich istotności dla regionów, a nie przynależności do poszczególnych programów operacyjnych.

W tej sytuacji dodatkowe środki na wybrane już przez regiony duże projekty zostaną włączone do Regionalnych Programów Operacyjnych każdego z czterech województw. Oznacza to m.in. zwiększenie wartości śląskiego RPO do ok. 1,75 mld euro w latach 2007-2013.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gęsicka: KE akceptuje podział 570 mln euro na 4 regiony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl