SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gilowska liczy na rozpoczęcie obniżania klina podatkowego

Ministerstwo Finansów liczy na rozpoczęcie obniżania klina podatkowego - poprzez redukcję stawki rentowej - jeszcze w tym roku.

Wynika z piątkowej wypowiedzi wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej.

„Chciałabym przyspieszyć reformę, ale co z tego wyjdzie - nie wiem” - powiedziała Gilowska dziennikarzom, odpowiadając na pytanie, czy obniżka klina podatkowego możliwa jest jeszcze w tym roku.

Piątkowy „Parkiet” podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że resort finansów chce przyspieszyć redukcję klina podatkowego i rozważa obniżenie składki rentowej jeszcze w tym roku - mimo, że reformę tę planowano dopiero na 2008 rok.

Według gazety, trwające obecnie prac nad nowym szacunkiem wzrostu gospodarczego pozwolą ocenić, czy dochody podatkowe mogą być wyższe niż przewidziane w budżecie 192 mld zł.

„Decyzję o ewentualnym przyspieszeniu cięć składek na ZUS resort podejmie jednak dopiero po analizie bieżących wpływów do budżetu. MF chce być pewne, że wystarczy pieniędzy na dodatkową dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” - czytamy w „P”.

Wcześniejsze szacunki wskazywały, że redukcja składki rentowej o 3 pkt proc. może kosztować około 6,5 mld zł.

W ub. tygodniu Gilowska zapowiedziała, że od początku 2008 roku stawka rentowa ma zostać obniżona o 3 pkt proc. do 10%, zaś od początku 2009 roku - o kolejne 3 pkt do 7%. Według ubiegłorocznych planów klin podatkowy miał zostać obniżony jedynie o 4,65%.

W czwartek Gilowska powtórzyła, że poda się do dymisji, jeśli przygotowywana przez nią ponownie reforma - z której rząd zrezygnował w ub. roku - się nie powiedzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gilowska liczy na rozpoczęcie obniżania klina podatkowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl