SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gilowska zapowiada zmiany w podatkach

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" powiedziała m.in. o projektach uproszczenia podatków.

Poinformowała, że resort zacznie od podstaw: m.in. podatku od spadków i darowizn oraz zmian w rozliczeniach podatków od towarów i usług.
 
Minister Gilowska zamierza też poprawić relacje aparat skarbowy - podatnik, zgodnie z koncepcją tzw. solidnego podatnika. Spodziewa się, że nowa ustawa o finansach publicznych wymusi większą przejrzystość i jawność. I ujawni skalę rezerw.
 
"PB" przypomniał, że tuż po nominacji minister Gilowska akcentowała uproszczenie podatków i zapytał - czy za deklaracjami poszły konkretne kroki.
 
Wicepremier i minister finansów odpowiedziała, że natychmiast utworzyła zespół roboczy - właśnie do szczegółowej analizy przygotowywanych w ministerstwie projektów uproszczenia podatków. Osobiście nim kieruje i odbyły się już trzy ostre narady, tempo pracy jest duże.
 
"Do końca stycznia opracujemy konkretne propozycje. A o co dziś chodzi w naszych pracach? Na przykład proponujemy wyłączenie części osób z pierwszej grupy podatkowej - wstępnych i zstępnych - z obowiązki płacenia podatku od spadków i darowizn. W ramach najbliższej rodziny - rodziców, dziadków i wnuków - winna istnieć pełna możliwość przekazywania własności (zarówno za życia darczyńców, jak i - w formie spadku - po ich śmierci) bez konieczności składania daniny fiskusowi" - powiedziała "PB Zyta Gilowska.
 
"Zakładamy też istotne zmiany w zasadach rozliczeń podatników w podatku od towarów i usług. Chcemy wprowadzić znaczące zmiany w relacjach aparatu skarbowego z podatnikiem - dyskutujemy koncepcję tzw. solidnego podatnika. Chodzi o takiego podatnika, do którego aparat podatkowy państwa może a priori mieć większe zaufanie. Ale by na taki status zapracować, podatnik musi wykazać się solidnością i stabilnością. Podatnicy uznani za solidnych powinni odczuwać mniejszą presję ze strony aparatu podatkowego. To ważne, bo owa presja będzie się utrzymywać, gdyż planujemy poprawić skuteczność egzekwowania obowiązków podatkowych" - stwierdziła m.in. wicepremier i minister finansów w obszernym wywiadzie dla "PB".
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gilowska zapowiada zmiany w podatkach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl