SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: Dług publiczny w 2004 r. wyniósł 43,6% PKB

Dług publiczny wyniósł na koniec 2004 roku 43,6% Produktu Krajowego Brutto (PKB), a deficyt tzw. general government - 3,9% PKB, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS podał też, że według prognoz Ministerstwa Finansów w tym roku dług wzrośnie prawdopodobnie do 46,2% PKB.

Dla porównania, w 2003 roku dług publiczny wyniósł 45,4% PKB, a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government deficit) 4,5% PKB.

„W roku 2004, zgodnie z opracowaną notyfikacją, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ukształtował się na poziomie 34 872 mln zł, co stanowi 3,9% PKB, natomiast dług publiczny wyniósł 386 240 mln zł, tj. 43,6% PKB.” – podał GUS.

„Według prognoz Ministerstwa Finansów, w roku 2005 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 3,7% w relacji do PKB, natomiast dług publiczny stanowić będzie 46,2% PKB” – czytamy w komunikacie.

GUS podał do Eurostatu i Komisji Europejskiej dane dotyczące deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych 31 sierpnia 2005 roku.

Zgodnie z Kodeksem Najlepszych Praktyk, zalecanym przez Komisję Europejską, opracowywanie i przekazywanie danych dotyczących długu i deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych należy do kompetencji Głównego Urzędu Statystycznego, przy współudziale Ministerstwa Finansów w części prognostycznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: Dług publiczny w 2004 r. wyniósł 43,6% PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl