SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: Gorsze wyniki w rolnictwie w 2005 roku

Wyniki produkcyjne w rolnictwie w 2005 roku były słabsze niż w 2004 roku o 2,1 proc.

Nastąpił spadek produkcji roślinnej o 9,1 proc. w stosunku do bardzo dobrego poprzedniego roku. Produkcja zwierzęca wzrosła natomiast w porównaniu z 2004 r. o 5,8 proc. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

    Spadek produkcji roślinnej w 2005 roku spowodowany był zmniejszeniem zbiorów wszystkich głównych ziemiopłodów w porównaniu z 2004 r., w tym zbóż o 9,1 proc., buraków cukrowych - o 11,7 proc., ziemniaków - o 25,9 proc. oraz owoców - o 19,8 proc. Powodem spadku produkcji było obniżenie plonów, spowodowane niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi.

    Wzrosła natomiast produkcja zwierzęca - zwiększyło się pogłowie trzody chlewnej, bydła i drobiu. Było to wynikiem niskich cen zbóż, które zadecydowały o poziomie opłacalności.

    W 2005 roku przeciętne ceny skupu żywca wołowego, mleka i ziemniaków były wyższe niż przed rokiem, zaś spadły ceny zbóż, żywca wieprzowego i drobiowego.

    W rolnictwie nadal utrzymał się niekorzystny wskaźnik cen (tzw. nożyce cen) produktów rolnych sprzedawanych w stosunku do kupowanych przez rolnictwo towarów i usług. W 2005 roku najbardziej zdrożały maszyny i narzędzia rolnicze - o 10,6 proc., nawozy - o 7,9 proc. oraz paliwa - 7,7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: Gorsze wyniki w rolnictwie w 2005 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl