SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Holding Commerzbanku na Europę Środkowo-Wschodnią nie planuje akwizycji w Polsce

Holding Commerzbanku, skupiający spółki zależne i filie regionu w Europie Środkowo-Wschodniej, nie wyklucza kolejnych przejęć w regionie, ale nie ma sprecyzowanych planów akwizycji w Polsce.

BRE Bank wciąż pozostaje priorytetem, a chwilowe wstrzymanie dalszych planów ekspansji zagranicznej nie oznacza rezygnacji z budowania start-upów w kolejnych krajach, powiedział agencji ISB Mariusz Grendowicz, członek zarządu holdingu i prezes zarządu BRE Banku.

"W dalszym ciągu priorytetem numer jeden jest dla nas rynek polski, na drugim miejscu - Czechy i Słowacja, a zatem rynki, na których już jesteśmy obecni, numerem trzecim zaś są nowe rynki. Bardzo zależy nam na tym, aby na rynkach, na których już jesteśmy obecni, odnieść znaczący sukces" - powiedział ISB Grendowicz.

Dodał, że bank rozważa wyłącznie rozwój organiczny, gdyż jego celem jest wchodzenie na inne rynki wyłącznie w oparciu o model start-upowy.

"To nie oznacza, że BRE Bank nigdy nie rozważy przejęcia, ale dzisiaj mamy już doświadczenie w ekspansji zagranicznej opartej o model mBanku" - powiedział prezes.

mBank w Czechach i na Słowacji miał na koniec maja 106,6 tys. klientów. Wartość kredytów udzielonych przez bank w tych krajach sięgnęła 21,6 mln euro, a wartość zebranych depozytów wyniosła 405,8 mln euro na koniec maja. Liczba mKiosków wyniosła 17, a Centrów Finansowych 7 w Czechach, a na Słowacji odpowiednio 9 i 4.

Grendowicz powiedział, że holding prowadzi rozmowy w sprawie zakupów w kolejnych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie podał żadnych konkretów.

Powtórzył, że priorytety strategiczne mBanku, które zostały zakomunikowane w poprzednich latach to Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Wielka Brytania, Irlandia i Niemcy.

"Dalsza ekspansja i ewentualne wejście na rynki które nie znalazły się na tej liście, i nie zostaną zakomunikowane jako rynki stanowiące priorytet strategiczny dla BRE Banku, odbędzie się poprzez strukturę holdingu" - dodał.

Holding nie ma sprecyzowanego planu akwizycji na polskim rynku. Pod względem wartości inwestycji i kontrybucji w zyskach BRE Bank pozostaje najważniejszą jego częścią. Ok. 90% zysku holdingu pochodzi z działalności biznesowej grupy BRE.

"Faktem jest, że wszyscy rozmawiają ze wszystkimi w tej chwili i nie wykluczam takiej możliwości, że czy to z Commerzbankiem, czy to bezpośrednio z BRE Bankiem skontaktowałby się ktoś, kto zaoferowałby coś wartościowego na sprzedaż. Natomiast, czy zostałaby podjęta decyzja o ewentualnym przejęciu - tego nie jestem w stanie dziś powiedzieć" - dodał.

Dodał, że "statystyki są nieubłagane" i tylko 20% przejęć kończy się sukcesem, a 80% nie dostarcza zapowiedzianych korzyści.

"Dzisiaj grupa BRE Banku zarówno na rynku polskim, czeskim jak i słowackim odnotowuje wzrost ponad poziomy rynkowe. Najważniejsze wyzwanie, które przed nami stoi to utrzymanie takiego tempa wzrostu." - powiedział prezes.

Dodał, że zanim BRE Bank podejmie decyzje dotyczące kolejnych rynków, chce się upewnić, że zasoby ludzkie, które są potrzebne na trzech obecnych rynkach, pozwolą mu odnieść sukces.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Holding Commerzbanku na Europę Środkowo-Wschodnią nie planuje akwizycji w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl