SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ich Troje bezprawnie wykorzystało teksty więźnia?

Przed łódzkim sądem okręgowym zakończył się toczący się od 2004roku - proces o naruszenie praw autorskich, jaki wytoczył ówczesnymliderom zespołu "Ich Troje", Michałowi Wiśniewskiemu i JackowiŁągwie oraz wytwórni Universal Music Polska, więzień PiotrBogdanowicz.

Wyrok w tej sprawie zapadnie na początku września.

Chodzi o bezprawne - zdaniem Bogdanowicza - wykorzystaniefragmentów jego wierszy i aforyzmów w tekście piosenki pt. "Jeanny- end of the story", która znalazła się na trzeciej płyciezespołu.

Bogdanowicz, odbywający karę 25 lat więzienia za podwójnezabójstwo, domaga się zapłaty ponad 85 tys. zł, zakazurozpowszechniania i wycofania płyt z tym utworem oraz przeprosin wogólnopolskich gazetach i w Internecie. Pełnomocnicy pozwanychwystąpili o oddalenie pozwu w całości.

W 1998 roku w zakładzie karnym w Potulicach odbył się koncert"Ich Troje". Po występie Michał Wiśniewski spotkał się z jednym zwięźniów, Piotrem Bogdanowiczem, który przekazał liderowi zespołumaszynopisy ze swoimi wierszami i aforyzmami. Jak twierdziBogdanowicz, przekazał swoje utwory Wiśniewskiemu, aby mógł onpoznać jego twórczość. Według Bogdanowicza, nie było wtedy mowy owykorzystaniu wierszy w jakikolwiek sposób. Mężczyzna utrzymuje, żewymienił się z artystą adresami i telefonami.

W 2001 roku Bogdanowicz przypadkiem usłyszał utwór "Jeanny - endof the story" w radiu. Wyjaśnił, że usiłował się skontaktować zWiśniewskim telefonicznie i listownie, ale telefon okazał sięnieaktualny, a odpowiedzi na listy nie otrzymał. W 2003 rokuwystąpił z pozwem do sądu. Rok później rozpoczął się proces.

Przed sądem Michał Wiśniewski powiedział, że otrzymałmaszynopisy z utworami Bogdanowicza, ale według niego mężczyznamiał mu powiedzieć wtedy, że oddaje je w jego ręce i może zrobić ztymi utworami, co chce. Dodał, że przed wydaniem płyty chciałskontaktować się z autorem, bo nie znał wtedy jego nazwiska, alenie udało mu się do niego dotrzeć. Dlatego też na płycie przyautorze tekstu tej piosenki znalazł się zapis "myśli i aforyzmykolegi z Potulic". Wiśniewski nie krył zaskoczenia, że dopiero potylu latach Bogdanowicz wystąpił z pozwem w tej sprawie.

W poniedziałek - w ostatnim dniu procesu - strony podtrzymałyswoje stanowiska. Wyrok w tej sprawie ma zapaść 3 września.

Dołącz do dyskusji: Ich Troje bezprawnie wykorzystało teksty więźnia?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl