SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ilość odbieranego spamu zależy od pierwszej litery adresu e-mail

Aż 40 proc. wiadomości trafiających do skrzynek mailowych, którychadresy zaczynają się na literę "A", "M" lub "S", to spam - wynika zbadania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Cambridge. Z koleiinternauci, których identyfikatory dla poczty elektronicznejzaczynają się na "Q" lub "Z", otrzymują dwa razy mniej niechcianychmaili.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge pod kierownictwemRicharda Clayton przeanalizował adresy skrzynek mailowych, które od1 lutego do 17 marca bieżącego roku odebrały 550 mln niechcianychwiadomości, żeby zbadać, dlaczego na niektóre z nich trafia mniej,a na innej więcej spamu. Okazało się, że pomiędzy adresamirozpoczynającymi się od konkretnych liter istnieje nawet dwukrotnaróżnica w ilości otrzymywanych maili reklamowych.

I tak spam stanowi aż 40 proc. wiadomości trafiających naskrzynki mailowe, których nazwy rozpoczynają się od liter "A", "M","S", "R" lub "P". Z kolei co piąta wiadomość nadsyłana na adresyelektroniczne zaczynające się od "Q", "Z" lub "Y" miała charakterreklamowy.

Oczywiście te różnice biorą się z tego, że nie tyle samoskrzynek mailowych ma nazwy rozpoczynające się od poszczególnychliter. Jednak tak duże dysproporcje w ilości spamu wynikają przedewszystkim z techniki stosowanej przez generujące go osoby. Otóżspamerzy często wpisują do list wysyłkowych adresy rozpoczynającesię od takich samych słów przed symbolem @ odsyłających dokonkretnego internauty. W drugiej części adresu umieszczająnatomiast dowolne rozszerzenia - zazwyczaj zwyczajowe dla portaliumożliwiających zakładanie skrzynek elektronicznych, żebysprawdzić, czy tak utworzony adres rzeczywiście funkcjonuje. W tensposób wiadomości reklamowe trafiają do wielu nowych internautów,których adresów mailowych nie mieli wcześniej w swoich zasobachużytkownicy rozsyłający spam.

Z tego wynika dwukrotna różnica w ilości niechcianych mailitrafiających na adresy rozpoczynające się od liter "M" i "Q", którew Wielkiej Brytanii stoją na pierwszym miejscu w nazwiskachpodobnej liczby osób. Naukowcy z Cambridge otrzymali teżzaskakująco wysoki odsetek spamu (ponad 50 proc.) trafiającego doskrzynek, których nazwy zaczynają się na "U", co jednak przyrelatywnie dość małej ilości takich skrzynek funkcjonujących wsieci uznano za anomalię badawczą i skierowano do dalszejanalizy.

Dołącz do dyskusji: Ilość odbieranego spamu zależy od pierwszej litery adresu e-mail

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl