SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ilość odbieranego spamu zależy od pierwszej litery adresu e-mail

Aż 40 proc. wiadomości trafiających do skrzynek mailowych, których adresy zaczynają się na literę "A", "M" lub "S", to spam - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Cambridge. Z kolei internauci, których identyfikatory dla poczty elektronicznej zaczynają się na "Q" lub "Z", otrzymują dwa razy mniej niechcianych maili.

Ilość odbieranego spamu zależy od pierwszej litery adresu e-mail

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge pod kierownictwem Richarda Clayton przeanalizował adresy skrzynek mailowych, które od 1 lutego do 17 marca bieżącego roku odebrały 550 mln niechcianych wiadomości, żeby zbadać, dlaczego na niektóre z nich trafia mniej, a na innej więcej spamu. Okazało się, że pomiędzy adresami rozpoczynającymi się od konkretnych liter istnieje nawet dwukrotna różnica w ilości otrzymywanych maili reklamowych.

I tak spam stanowi aż 40 proc. wiadomości trafiających na skrzynki mailowe, których nazwy rozpoczynają się od liter "A", "M", "S", "R" lub "P". Z kolei co piąta wiadomość nadsyłana na adresy elektroniczne zaczynające się od "Q", "Z" lub "Y" miała charakter reklamowy.

Oczywiście te różnice biorą się z tego, że nie tyle samo skrzynek mailowych ma nazwy rozpoczynające się od poszczególnych liter. Jednak tak duże dysproporcje w ilości spamu wynikają przede wszystkim z techniki stosowanej przez generujące go osoby. Otóż spamerzy często wpisują do list wysyłkowych adresy rozpoczynające się od takich samych słów przed symbolem @ odsyłających do konkretnego internauty. W drugiej części adresu umieszczają natomiast dowolne rozszerzenia - zazwyczaj zwyczajowe dla portali umożliwiających zakładanie skrzynek elektronicznych, żeby sprawdzić, czy tak utworzony adres rzeczywiście funkcjonuje. W ten sposób wiadomości reklamowe trafiają do wielu nowych internautów, których adresów mailowych nie mieli wcześniej w swoich zasobach użytkownicy rozsyłający spam.

Z tego wynika dwukrotna różnica w ilości niechcianych maili trafiających na adresy rozpoczynające się od liter "M" i "Q", które w Wielkiej Brytanii stoją na pierwszym miejscu w nazwiskach podobnej liczby osób. Naukowcy z Cambridge otrzymali też zaskakująco wysoki odsetek spamu (ponad 50 proc.) trafiającego do skrzynek, których nazwy zaczynają się na "U", co jednak przy relatywnie dość małej ilości takich skrzynek funkcjonujących w sieci uznano za anomalię badawczą i skierowano do dalszej analizy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ilość odbieranego spamu zależy od pierwszej litery adresu e-mail

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl