SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Indeksy GPW zyskiwały na wartości we wtorek dzięki danym z Europy

Główne indeksy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyły wtorkową sesję na plusach. Nastroje inwestorów poprawiały dane z Niemiec i strefy euro, które okazały się zgodne z przewidywaniami.

Indeksy GPW zyskiwały na wartości we wtorek dzięki danym z Europy

"Rynki europejskie wyczekiwały rano na serię doniesień makro odnośnie indeksów PMI dla strefy usług. Przed tymi odczytami skierowały się na południe opadając na dzienne minima, które dla WIG20 ukształtowane zostało na poziomie 1872,3pkt (-0,3%). Odczyty dla Niemiec oraz strefy Euro okazały się zgodne z założeniami i wniosły odpowiednio 46,6 pkt oraz 42,1 pkt przyczyniając się do wydźwignięcia indeksów z ujemnych wskazań. Wzrost WIG 20 nie był może tak gwałtowny jak francuskiego indeksu, jednakże pozwolił rodzimym inwestorom na przebicie grudniowych szczytów" - poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Marcin Stebakow.

Podkreślił, że taki wzrost pozwolił indeksowi WIG 20 około południa przebić strefę oporu ograniczoną poziomami 1893-1903pkt.

"Maksymalnym poziomem dzisiejszych notowań był pułap 1921,5 pkt. Po jego ukształtowaniu rynki europejskie wyczekiwały na dane zza Oceanu. O godz. 16. poznaliśmy odczyt indeksu ISM sektora usług dla gospodarki USA, który za grudzień wskazał wartość 40,6 pkt wobec oczekiwanych 36,8pkt. Jak również zamówienia w przemyśle, które za listopad wykazały dynamikę -4,6% m/m, przy konsensusie położonym na poziomie -2,6% m/m. Gorsze dane odnośnie dynamiki zamówień spowodowały spadek europejskich indeksów. WIG20 stracił kilka punktów, jednakże na końcowym fixingu zdołał powrócić na wcześniejsze poziomy" - podkreślił analityk.

We wtorek indeks WIG 20 wzrósł o 2,29% do 1 920,44 pkt, a WIG o 2,12% do 28 933,57 pkt. Obroty na rynku akcji przekroczyły poziom 1,1 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeksy GPW zyskiwały na wartości we wtorek dzięki danym z Europy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl