SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ING Bank Śląski poprawił wynik po I półroczu

W drugim półroczu ING Bank Śląski spodziewa się dobrych wyników finansowych.

Wynikowi po sześciu miesiącach tego roku znacząco pomogło rozwiązanie rezerw na stracone kredyty, powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego w czwartek.

Po pierwszym półroczu zysk netto banku wyniósł 335,3 mln zł wobec 265,5 mln zł rok wcześniej.

„Duże przyrosty w zysku brutto i netto wynikają z rozwiązania rezerw. W I połowie tego roku saldo tych rezerw wyniosło 94 mln zł wobec 24,5 mln zł w I półroczu 2005 roku" – powiedział Bartkiewicz na konferencji prasowej w czwartek.

Bankowi udało się zwiększyć przychody z działalności detalicznej i korporacyjnej.
W I półroczu bank zanotował 889,1 mln zł wyniku na działalności bankowej, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 4,1%.

„To było bardzo dobre półrocze pod względem pozyskiwania depozytów od klientów detalicznych. Cieszy nas także powrót pozytywnego trendu jeśli chodzi o kredyty dla małych firm i korporacji” – powiedział prezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Na koniec czerwca wartość depozytów klientów detalicznych wyniosła 20,52 mld zł i była wyższa o 7,2% licząc rok do roku. Wartość portfela konta oszczędnościowego OKO wzrosła do 14,1 mld zł wobec 11,2 mld zł na koniec czerwca 2005. W ciągu dwóch kwartałów aktywa funduszy inwestycyjnych dystrybuowanych przez grupę ING Banku Śląskiego wzrosły o 994 mln zł do 3,18 mld zł.

Wartość kredytów hipotecznych ogółem wzrosła w I półroczu o 350,7 mln zł, osiągając wartość 872,6 mln zł. Wartość pożyczek gotówkowych zwiększyła się do 248,4 mln zł wobec 122 mln ł rok wcześniej.

Dalszemu rozwojowi sprzedaży produktów będzie sprzyjać zwiększenie liczby placówek, działających na zasadzie franchisingu do 50 z obecnych dwóch. Bank nie ujawnił jednak do kiedy mają powstać nowe placówki.

W pierwszym półroczu bank zwiększył aktywność na rynku kredytów dla małych i średnich firm oraz korporacji. Wolumen kredytów dla MSP na koniec czerwca wyniósł 574 mln zł wobec 40 mln zł rok wcześniej. Zdaniem prezesa Brunona Bartkiewicza, w drugim półroczu liczba i wartość tych kredytów powinna systematycznie rosnąć.

Kredyty dla korporacji ogółem wzrosły o 965 mln zł i osiągnęły wartość 8,95 mld zł na koniec czerwca 2006. W tym samym okresie 2005 roku wzrost ten wyniósł 153 mln zł.Wartość depozytów podmiotów gospodarczych wyniosła 8,5 mld zł.

„Zapowiadany przez nas od jakiegoś czasu wzrost kredytów korporacji wreszcie ma miejsce. Spodziewamy się, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania firm na finansowanie, będzie spadała wartość depozytów korporacji” – powiedział Brunon Bartkiewicz.

Wzrost wolumenów kredytowych oraz produktów depozytowych przełożył się na lepsze wyniki z tytułu prowizji i odsetek.

Wynik z tytułu odsetek wzrósł do 447,6 mln zł wobec 327,4 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji zwiększył się do 304,6 mln zł wobec 256,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Koszty ogółem banku wyniosły na koniec pierwszego półrocza 589,5 mln zł i były wyższe o 5,6% licząc rok do roku, głównie za sprawą kosztów osobowych.

Bankowi udało się także poprawić wskaźnik zwrotu na kapitale. Na koniec czerwca wskaźnik ten wzrósł do 21,7% z 16,9% przed rokiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ING Bank Śląski poprawił wynik po I półroczu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl