SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intel podwaja wydajność dużych systemów obliczeniowych

Firma Intel zaprezentowała wczoraj pięć nowych procesorów Dual-Core Intel(r) Itanium(r) 2 serii 9000.

Znane dotąd pod nazwą MONTECITO, nowe procesory przeznaczone są dla najbardziej zaawansowanych platform obliczeniowych na świecie. W porównaniu z dostępnymi obecnie układami ich wydajność jest dwukrotnie wyższa, zaś zużycie energii aż 2,5-krotnie niższe. Systemy oparte na układach Dual-Core Intel(r) Itanium(r) 2 serii 9000 wprowadzą do swojej oferty wszyscy producenci wchodzący w skład Itanium Solutions Alliance (ISA).
 
Flagowy model 9050 dysponuje dwoma kompletnymi rdzeniami, a rozmiar jego pamięci podręcznej jest niemal trzykrotnie większy w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji. Wyposażony w technologię Intel Hyper-Threading układ może wykonywać cztery instrukcje w jednym cyklu zegara.
 
Na nowy procesor Dual-Core Itanium 2 składa się ponad 1,7 mld tranzystorów, co czyni go najbardziej złożonym układem na świecie. Posiada też wiele nowych funkcji w zakresie wirtualizacji czy szybszej i bardziej niezawodnej pamięci podręcznej..
 
W przeciwieństwie do produktów RISC, procesory Dual-Core Intel Itanium 2 z serii 9000 pozostawiają użytkownikom ogromną swobodę w doborze oprogramowania spośród ponad 8000 aplikacji. Oparte na procesorach Itanium serwery i wysokowydajne stacje robocze są zapewniają wsparcie krytycznych systemów: Windows, Linux, UNIX i innych, a także narzędzia pozwalające na migrację z innych serwerów, także mainframe’ów, oferując w ten sposób niedoścignioną na rynku elastyczność.
 
Procesory Dual-Core Intel Itanium 2 z serii 9000 oferują wydajność, z jaką nie mogą się równać żadne konkurencyjne rozwiązania typu RISC. Nowe układy ustanowiły już rekordy świata w kilku kluczowych benchmarkach serwerowych, osiągając m.in. wynik 4230 punktów w teście SPEC_int_rate_base_2000, co jest wynikiem blisko trzykrotnie wyższym od dotychczasowego rekordu.
 
“Intel koncentruje się na usunięciu licznych ograniczeń występujących na rynku serwerów z najwyższej półki. Dual-Core Itanium 2 poza znakomitą wydajnością, niezawodnością oraz niskim zużyciem energii pozwala managerom IT na dużo większą niż dotychczas swobodę w zakresie doboru sprzętu i oprogramowania” - powiedział Pat Gelsinger, wiceprezes Intela i dyrektor generalny Digital Enterprise Group. “Popularność systemów opartych na Itanium rośnie bardzo szybko. Tylko w ciągu pierwszej połowy tego roku na rynek trafiło więcej aplikacji, niż było ich dostępnych w całym roku 2003. Ponad 70 spośród 100 największych firm na świecie wybrało technologię Itanium. Ponadto Itanium Solutions Alliance zainwestuje w rozwój architektury Itanium 10 mln USD do 2010 roku”.
 
Procesory Dual-Core Itanium 2 zaprojektowano z myślą o najbardziej wymagających zastosowaniach, takich jak analizy procesów biznesowych, duże magazyny danych czy centra obliczeniowe. W czasach, kiedy decyzje muszą być podejmowane w czasie rzeczywistym w oparciu o coraz większe ilości danych, zaś naukowcy i inżynierowie potrzebują coraz większych mocy obliczeniowych do rozwiązywania skomplikowanych problemów medycznych czy np. związanych ze zmianami klimatu, ogromna wydajność nowych procesorów z pewnością zostanie przyjęta entuzjastycznie.
 
“Systemy Microsoft Windows Server 2003 oraz Microsoft SQL Server 2005 w połączeniu z dwurdzeniowymi procesorami Dual-Core Intel Itanium 2 zapewnią wyjątkową wydajność, skalowalność oraz niezawodność w zastosowaniach korporacyjnych” - powiedział Bob Muglia, wiceprezes działu rozwiązań serwerowych Microsoft. “Wsparcie Microsoftu dla architektury Itanium pozostaje niezmienne, dziś i w przyszłości”.
     
Technologia Wirualizacji w procesorach Intel Itanium 2
Technologia Intel Virtualisation Technology (VT) została wbudowana w procesory Itanium 2 aby wesprzeć stosowane przez OEM-ów i innych producentów systemy typu VMM (Virtual Machine Monitor). Pozwala to na ogromne oszczędności w całkowitych kosztach posiadania a także bardzo ułatwia migrację z własnościowych systemów firm trzecich do opartego na najnowocześniejszych  standardach branżowych sprzętu i oprogramowania.
 
Jednocześnie z premierą Dual-Core Itanium 2 9000, do sprzedaży trafiają również 2 nowe platformy serwerowe typu rack, przeznaczone dla nowych procesoró. Są to: SR870BH2 oraz SR870BN4.
 
Ceny i dostępność
Jedno- i dwurdzeniowe procesory Itanium 2 z serii 9000 wchodzą do sprzedaży w dniu dzisiejszym, zaś oparte na nich systemy pojawią się już w sierpniu br.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Intel podwaja wydajność dużych systemów obliczeniowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl