SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet o 17 proc. szybszy niż rok temu, Polska na 27. miejscu

W pierwszym kwartale br. globalna średnia prędkość łącz internetowych po raz pierwszy w historii przekroczyła 3 Mb/s - wynika z raportu firmy Akamai.

Internet o 17 proc. szybszy niż rok temu, Polska na 27. miejscu

W porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku, globalna średnia prędkość internetu wzrosła o 4 procent, natomiast w skali roku - o 17 procent. Na całym świecie rośnie popularność łącz szerokopasmowych (według Akamai - szybszych niż 4 Mb/s) - liczba osób korzystających z szerokopasmowego internetu w okresie od stycznia do końca marca br., w porównaniu z wcześniejszym kwartałem, wzrosła o 5,8 procenta i wynosi już 46 procent wszystkich użytkowników sieci. Bardzo szybkie łącza (więcej niż 10 Mb/s) to z kolei 13 procent całości. Kwartalny wzrost wyniósł 10 procent.

Najszybszy internet działa w Korei Południowej - aż 14,2 Mb/s. Co drugie łącze w tym kraju zapewnia użytkownikowi bardzo szybki internet szerokopasmowy - to najlepszy wynik na świecie. Na kolejnych miejscach znalazły się Japonia (11,7 Mb/s) i Hongkong (10,9 Mb/s).W pierwszej dziesiątce jest sześć europejskich państw. Najwyżej, na czwartej pozycji, Szwajcaria - 10,1 Mb/s i największy na świecie odsetek łącz szerokopasmowych, czyli 88 procent.

W Polsce średnia prędkość łącza wynosi 6,2 Mb/s. Jeszcze kwartał wcześniej było to 5,6 Mb/s (zobacz szczegóły).

Akamai podaje także, bazując na danych zebranych przez Ericsson, że w skali rocznej transfer danych w sieciach mobilnych podwoił się. Z kwartału na kwartał natomiast wzrost wyniósł 19 procent. W najszybszych sieciach średnia prędkość transmisji wynosiła nawet 8,6 Mb/s. W krajach z najsłabszą infrastrukturą było to zaledwie 0,4 Mb/s. Nieznaczny wzrost zanotowała także transmisja rozmów głosowych - 4 procent w ciągu roku.

W pierwszym kwartale br. Akamai odnotowało także 208 ataków typu Denial-of-Service na swoich klientów, czyli 4 procent więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. W 35 procentach przypadków celem były firmy. Najwięcej cyberataków, 34 procent, wychodzi z Chin. Na hakerskiej mapie zaznaczyła się też Indonezja. Wcześniej praktycznie nieznacząca w tym aspekcie, w opisywanym okresie stanowiła źródło co piątego cyberataku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet o 17 proc. szybszy niż rok temu, Polska na 27. miejscu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl