SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internetowi piraci w odwrocie?

Walka z internetowym piractwem w Stanach Zjednoczonych zaczyna przynosić wymierne efekty

Ostatnie badania wskazują, że w ciągu ostatniego półrocza aż o połowę spadła liczba internautów, wykorzystujących Sieć do pozyskiwania nieautoryzowanych plików muzycznych. Zaczyna też rosnąć sprzedaż płyt  - informuje Interia.pl.

W sondażu przeprowadzonym w maju 2003 roku przez organizację Pew Charitable Trusts wynikało, że 29 procent użytkowników Internetu ściągało nielegalnie muzykę. Tymczasem w grudniu liczba ta spadła do 14 procent.

Tak znaczący spadek aktywności internetowych piratów wynikał z dwóch rzeczy. Po pierwsze, bezpardonową walkę wydało im Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (RIAA). Przedstawiciele organizacji złożyli w sądach ponad 340 pozwów przeciwko użytkownikom sieci, wymieniającym się plikami mp3.

Drugim czynnikiem było pojawienie się internetowych serwisów, oferujących po umiarkowanej cenie legalne pliki muzyczne. Chodzi głównie o reaktywowanego Napstera oraz witrynę iTunes, stworzoną przez firmę Apple. Ściągnięcie jednego utworu kosztuje tam około dolara.

Próby urzędowego ograniczania piractwa internetowego natrafiają jednak na pewne przeszkody ze strony wymiaru sprawiedliwości w USA. Tuż przed Bożym Narodzeniem amerykański sąd apelacyjny sprzeciwił się poczynaniom ludzi z RIAA, którzy domagali się od dostawców usług internetowych ujawniania osobistych danych użytkowników, co miałoby pomóc w skutecznym ściganiu tych z nich, którzy narażają na szwank interesy przemysłu fonograficznego.

Podobny werdykt wydał ostatnio sąd w Holandii, który orzekł, że popularny serwis Kazaa nie bierze odpowiedzialności za działania swych klientów.

Z danych opublikowanych przez amerykańską organizację Nielsen SoundScan wynika, że sprzedaż płyt w 2003 roku przestała spadać tak gwałtownie, jak miało to miejsce w poprzednich paru latach. Od czasu wpłynięcia do sądów pierwszych pozwów RIAA, nakłady zaczęły nawet rosnąć.

Zdaniem specjalistów, 2004 rok przyniesie dalszy wzrost popularności płatnych serwisów z muzyką. Natomiast próby ograniczania internetowego piractwa, podobne do tych, jakie stosuje RIAA, mogą okazywać się coraz mniej skuteczne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internetowi piraci w odwrocie?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl