SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld USD w 2005 r.

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce w 2005 według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) będzie wyższa niż rok wcześniej, kiedy wyniosła 7,86 mld USD.

Nie jest jednak jeszcze pewne, czy przekroczy ona poziom 10 mld USD, wynika z piątkowej wypowiedzi prezesa agencji Andrzeja Zdebskiego.

„W naszej wcześniejszej strategii zakładaliśmy, że BIZ w 2006 roku będą nie mniejsze niż 10 mld USD. Czy uda nam się przekroczyć ten poziom już w tym roku, to się okaże pod koniec marca 2006 roku” – powiedział Zdebski podczas konferencji prasowej.

Według raportu przygotowanego na zlecenie PAIiIZ przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), Polska staje się coraz istotniejszym partnerem ekonomicznym w rozszerzonej Unii Europejskiej.

„Inwestorzy niemieccy przed akcesją częściej wybierali Czechy czy Węgry. Sytuacja po rozszerzeniu Unii jest teraz taka, że Polska wysunęła się na pierwszy plan. Z ankiety przeprowadzonej wśród firm niemieckich wynika, że wybierają oni nasz kraj m. in. ze względu interesujący rynek zbytu czy niskie koszty pracy” – powiedział Tomasz Kalinowski z IBnGR podczas prezentacji raportu „Polska jako miejsce lokowania inwestycji niemieckich”.

Wbrew obiegowym opiniom, Polska posiada znaczące przewagi instytucjonalno-regulacyjne, dodał.

„W porównaniu z rynkiem niemieckim w Polsce jest znacznie krótszy czas założenia firmy, jest znaczna łatwość zatrudnienia i zwolnienia pracownika, a także jest spora elastyczność czasu pracy” – powiedział ekspert IBnGR.

Według danych PAIiIZ, skumulowana wartość inwestycji niemieckich w Polsce na koniec grudnia 2004 r. wyniosła 10,15 mld USD. W najbliższych latach agencja spodziewa się wzrostu zainteresowania polskim rynkiem przez firmy niemieckie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld USD w 2005 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl