SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IV RP ciągle nie widać

W IV RP wierzy coraz mniej ludzi. Tylko zwolennicy PiS widzą postępującą jej budowę - uważa tak 62% zwolenników partii Kaczyńskich.

Wśród sympatyków współrządzącej Samoobrony tylko 31% widzi budowę IV RP, a w opozycyjnych PO i SLD odpowiednio 16% i 10% - wynika z sondażu "Gazety Wyborczej".

W to, że obecny rząd jest sprawniejszy niż poprzednie rządy, wierzą nie tylko wyborcy PiS (62%). To przekonanie wzrosło też wśród wyborców Samoobrony. W marcu uważało tak 34%, dziś, kiedy przewodniczący Lepper jest wicepremierem - 50%. Za to w innych grupach wiara w sprawność rządu spada. Najniższa jest wśród zwolenników opozycji i wśród najmłodszych.

Że zagrożone są w Polsce demokracja i prawa człowieka, jest przekonanych 47% badanych. Przeciwnego zdania jest 38%. Jeszcze w lutym było na odwrót. Co ciekawe, zagrożenie demokracji widzi 35% zwolenników PiS. Elektorat współrządzącej Samoobrony jest podzielony: 41% uważa, że demokracja jest zagrożona, 42% - że nie. Zwolennicy opozycji uważają w przytłaczającej większości, że demokracja jest zagrożona.

Wyniki sondażu pokazują, że tym, co najbardziej dzieli Polaków, są sympatie polityczne. Widać też dużą spójność między opiniami liderów a przekonaniami elektoratów - tam, gdzie przywódcy coś chwalą, tam ich zwolennicy zazwyczaj są za, tam, gdzie krytykują, zwolennicy najczęściej są przeciw. Zgodność poglądów liderów z wyborcami to być może jedna z przyczyn dużej stabilności notowań dwóch głównych politycznych rywali - PiS i PO - z których żaden od pół roku nie jest w stanie zdobyć wyraźnej przewagi w sondażach.

Sondaż dla "GW" przeprowadziła PBS DGA 24-25 czerwca, na próbie reprezentatywnej 1045 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IV RP ciągle nie widać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl