SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak się zgubisz, zrób zdjęcie

Dwaj naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali nowe oprogramowanie, które ma zapobiec przypadkom zagubienia się w dużych miastach posiadaczy telefonów komórkowych z wbudowanym aparatem fotograficznym

W przypadku utraty orientacji wystarczy sfotografować najbliższy budynek i przesłać zdjęcie do serwera, który rozpozna miejsce i prześle SMS-em dokładną lokalizację osoby. Jak podaje „New Scientist”, naukowcy Roberto Cipolla i Duncan Robertson z Uniwersytetu w Cambridge opracowali mechanizm, pozwalający dopasować fotografię budynku do przechowywanej w bazie danych trójwymiarowej reprezentacji ulic miejskich.

Oprogramowanie przekształca zdjęcia do takiej postaci, jak gdyby byłoby one robione na wprost budynku – eliminując efekt usytuowania ich pod kątem – a następnie wyszukuje charakterystyczne cechy budynków, takie jak narożniki okien i drzwi. Następnie analizowana jest kolorystyka i intensywność pikseli w wybranych punktach budynku.

Po obróbce otrzymanego zdjęcia, oprogramowanie przeszukuje obrazy zgromadzone w bazie danych i dopasowuje do nich obliczone dane. Przy tym procesie system wykorzystuje lokalizację stacji bazowej telefonii komórkowej, z której nadeszła wiadomość z zapytaniem o lokalizację. Do dokładnej lokalizacji nadawcy wiadomości wykorzystywana jest analiza różnic, pomiędzy przesłaną fotografią i obrazem przechowywanym w bazie danych.

Wynikiem procesu lokalizacji jest określenie pozycji osoby z dokładnością wynoszącą 1 metr. To jest większa precyzja niż oferuje system GPS, którego dokładność w obszarze o gęstej zabudowie wynosi 20 metrów.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak się zgubisz, zrób zdjęcie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl