SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jaki będzie wzrost gospodarczy?

Wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 2006 roku wyniesie 5,3%, natomiast w latach 2007-2008 nieco zwolni i wyniesie odpowiednio 4,7% i 4,5%.

Wynika z analizy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

"Barierami dla dalszego przyspieszenia wzrostu w kolejnych latach będą: brak niezbędnych reform strukturalnych, spowolnienie przekształceń własnościowych oraz odsunięcie w czasie daty wprowadzenia euro" - napisali eksperci IBnGR w komunikacie.

W ujęciu sektorowym, zdaniem IBnGR, najszybciej będzie rozwijać się budownictwo. Wolniej od budownictwa rozwijać będzie się zarówno przemysł, jak i usługi.

"W 2006 roku spodziewamy się wzrostu wartości dodanej w budownictwie o 10,6%. W 2007 roku wzrost w budownictwie wyniesie 10,7%, a rok później 8,1%" - czytamy w komunikacie Instytutu.

Dynamikę wzrostu gospodarczego napędzać będzie również tempo popytu krajowego, a także inwestycje.

"W czwartym kwartale tempo wzrostu inwestycji powinno wynieść 13,0 procent, co pozwoli na uzyskanie wzrostu na tym samym poziomie w całym roku 2006" - ocenia IBnGR.

Dobra koniunktura makroekonomiczna skutkuje, zdaniem IBnGR, znaczną poprawą na rynku pracy.

"Według prognozy IBnGR, stopa bezrobocia na koniec roku 2006 wyniesie 15,5 proc., co oznaczać będzie jej spadek w ciągu dwunastu miesięcy o ponad 2 punkty procentowe" - napisał Instytut.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał we wtorek, że we wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 15,2% wobec 15,5% w sierpniu.

Poprawa sytuacji na rynku pracy oraz coraz lepsza kondycja finansowa przedsiębiorstw to dwie najważniejsze przyczyny wzrostu wynagrodzeń.

"Według prognozy IBnGR, w roku 2006 wynagrodzenia brutto wzrosną realnie o 3,7 proc." - napisano w komunikacie IBnGR.

"Wzrost wynagrodzeń, choć nieco wolniejszy, będzie miał miejsce także w kolejnych latach. W roku 2007 wyniesie 3,0 proc., a w roku kolejnym 2,5 proc" - czytamy dalej.

Ponadto Instytut szacuje, że inflacja na koniec 2006 roku wyniesie 1,2%, natomiast w latach 2007-2008 nieco przyspieszy.

"Choć jej poziom nie powinien znacząco przekroczyć poziomu 2,5% " - czytamy w analizie.

Zdaniem ekspertów IBnGR, presja inflacyjna będzie powodowana przede wszystkim rosnącym popytem krajowym i rosnącymi wynagrodzeniami.

W kwestii importu i eksportu, IBnGR spodziewa się, że w 2006 roku ich tempo będzie takie samo i wyniesie 13,2%.

"W roku 2007 tempo wzrostu eksportu nieco zmaleje do poziomu 9,2 proc., co będzie spowodowane rosnącymi możliwościami zbytu produktów na rynku krajowym" - czytamy w komunikacie.

Natomiast w przypadku złotego, IBnGR prognozuje, że w najbliższych latach utrzyma się względna stabilizacja kursów walutowych, z niewielką przewagą tendencji aprecjacyjnych.

"Kurs dolara na koniec bieżącego roku wyniesie 3,1 zł, a na koniec kolejnych dwóch lat 3,1 i 3,0. Kurs euro na koniec roku 2006 wyniesie natomiast 3,8 zł, a w dwóch kolejnych latach 3,7 i 3,7" - napisał IBnGR.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jaki będzie wzrost gospodarczy?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl