SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jakie będą nowe podatki?

Marcinkiewicz: Rząd przedstawi koncepcję zmian w podatkach w końcu stycznia.

Rząd przedstawi koncepcję zmian w systemie podatkowym w końcu stycznia, a w marcu przygotuje propozycje ustawowe, które powinny zostać przyjęte w czerwcu-lipcu, zapowiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Koncepcję podatkową przedstawimy pod koniec stycznia, poddamy ją debacie publicznej i w marcu będzie czas na konkretne rozwiązania ustawowe. W czerwcu lub lipcu te ustawy powinien uchwalić parlament” – powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”.

Wcześniej rząd zapowiadał, że propozycję kompleksowych zmian w podatkach przedstawi do końca marca.

„Reforma obejmie trzy ustawy dotyczące PIT, CIT i VAT. W podatku VAT nie przewidujemy rewolucyjnych zmian, ale uprościmy system rozliczania się” – powiedział premier.

W ub. tygodniu nowo powołany wiceminister finansów Mirosław Barszcz opowiedział się za pozostawieniem stawek podatku od towarów i usług (VAT) na obecnych poziomach i za jedynie uporządkowaniem i uproszczeniem przepisy podatkowe.

Obecnie stawka podstawowa to 22%, a preferencyjne wynoszą 0% i 7%.

W końcu listopada „Rzeczpospolita” podała, że rząd rozważa trzy scenariusze zmian w podatku VAT. Pierwszy zakłada obniżenie stawki podstawowej do 20% z 22%, a za dwa lata – do 18%. Druga wersja przewiduje stawki 21% i 10%, a trzecia – 21% i 7% lub 8%.

W programie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) był także punkt o obniżeniu stawek podatku dochodowego od osób fizycznych do 18% i 32% z 19%, 30% i 40%, ale minister finansów Teresa Lubińska uważa, że ze względu na koszty dla budżetu (6,5 mld zł rocznie) zmiany te można przeprowadzić tylko przy wzroście PKB o 6-7%.

Rząd zakłada także dalsze obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – do 18% z 19%.

Według wcześniejszych zapowiedzi, reforma systemu podatkowego ma zostać przygotowana do końca marca, ale minister finansów podkreślała, że nie jest jeszcze przesądzone, czy jej realizacja rozpocznie się od 2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakie będą nowe podatki?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zobacz tu:
zobacz także tutaj:

http://niskie-podatki.blogspot.com
8 8
odpowiedź