SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kalata nadal chce, by ZUS wypłacał emerytury z OFE

Minister pracy Anna Kalata nadal uważa, że emerytury z II filaru, ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE), powinien wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

A nie - jak zaproponował w opublikowanym w poniedziałek raporcie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) - towarzystwa ubezpieczeń na życie.

"Ono jest interesujące, kompleksowe. […] Niemniej jednak ja po lekturze tego dokumentu nie zmieniłam swojego stanowiska" - powiedziała Kalata we wtorkowym wywiadzie dla TVP1, odnosząc się do raportu Urzędu KNF.

"Zakłady ubezpieczeń na życie, wskazane przez Urząd KNF jako te instytucje, które mogłyby dokonywać wypłat z II filara, uważam za nie do końca trafione" - powiedziała minister.

Według KNF, emerytury z nowego systemu, których wypłata rozpocznie się w 2009 roku, powinny być dożywotnie. W celu ułatwienia wypłat w pierwszym okresie dopuszczalną formą organizacyjną tych instytucji powinny być zakłady ubezpieczeń na życie, pod warunkiem, że zdecydują się rozpocząć działalność od 1 stycznia 2009 roku. Jeżeli później musiałyby stworzyć odrębne podmioty - byłyby to zakłady emerytalne.

Kalata przyznała, że pojawia się argument monopolizacji na rynku. Podkreśliła jednak, że według niej US jest instytucją wiarygodną, która dobrze zarządza powierzanymi środkami. Poza tym, dodała, w pierwszych latach środki przechodzące z OFE będą niewielkie.

"W 2009 roku, kiedy to pierwsze 4 tys. kobiet będzie korzystało z tej emerytury, to będzie tylko 67 mln zł, dopiero w 2014 roku będzie to 2,8 mld zł, więc to nie jest tak, że z dnia na dzień środki z OFE trafią do ZUS" - powiedziała minister.

Raport Urzędu KNF został przesłany do premiera, który kilka tygodni temu przejął nadzór nad ZUS od resortu pracy.

Kalata powiedziała we wtorek, że Sejm ma zająć się projektem ustawy dotyczącej sposobu wypłat środków zgromadzonych w OFE w II połowie tego roku. Ustawa musi zostać przyjęta do końca roku.

Zapytana, czy jeśli premier wybierze propozycję Urzędu KNF, Kalata poda się do dymisji, minister odpowiedziała: "Aż tak ostro bym tego nie formułowała, ja jestem osobą kompromisu".

"Kompromis może być taki, że w momencie, gdy środki w ZUS będą już duże, można rozważyć możliwość outsourcingu, czyli zarządzania poprzez firmy zewnętrzne, jeśli ten kapitał będzie już rzędu 10-15 mld zł, ale to będzie dopiero w 2020 roku" - powiedziała minister.

Obecnie funkcjonuje 15 OFE, a liczba ich uczestników wynosi 12,5 mln. OFE zarządzają aktywami o wartości 121,5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kalata nadal chce, by ZUS wypłacał emerytury z OFE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl