SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karkosik największym inwestorem na GPW

Największym prywatnym inwestorem na warszawskim parkiecie na koniec września tego roku okazał się ponownie Roman Karkosik, którego majątek wyniósł ponad 4,73 mld zł.

Poinformowała w raporcie w piątek firma Analizy Online. Pół roku wcześniej wartość akcji spółek kontrolowanych przez Karkosika wynosiła 4,01 mld zł.

„Karkosik, Czarnecki, Sołowow, to nadal najwięksi prywatni inwestorzy giełdowi w Polsce. Wycena pakietów akcji, które posiadają bezpośrednio lub przez zależne od nich spółki niepubliczne wynosiła 13,7 mld zł i wzrosła w ciągu 6 miesięcy o 28,7% (3 mld zł). Dla porównania: główny indeks giełdy warszawskiej - WIG wzrósł w tym samym czasie o 9,53%” – czytamy w raporcie Analiz Online.

„Pierwsze miejsce drugi raz z rzędu stało się udziałem Romana Karkosika. Kontrolowane przez niego bezpośrednio i poprzez zależne spółki niepubliczne akcje warte były na koniec III kwartału 4,73 mld zł. (Zarówno dla Romana Karkosika, jak i dla innych inwestorów nie braliśmy pod uwagę pakietów akcji, które posiadają kontrolowane przez nich spółki publiczne. Wycena takich pakietów uwzględniona jest bowiem w wycenie spółki matki)” – napisali analitycy.

Drugi w zestawieniu Leszek Czarnecki zarządzał aktywami wartymi 4,67 mld zł. Analizy Online podały, że o pierwszym miejscu Karkosika zdecydowało przejęcie przez niego kontroli nad Narodowym Funduszem Inwestycyjnym im. Kwiatkowskiego.

„Szaleńcza reakcja drobnych inwestorów na ten fakt wywindowała wartość posiadanego przez Romana Karkosika pakietu akcji NFI do niebotycznej kwoty 666 mln zł. Gdyby nie ten fakt, nasz numer jeden zostałby zdetronizowany przez Leszka Czarneckiego” – czytamy.

Trzeci w rankingu Michał Sołowow zwiększył wartość posiadanych pakietów akcji o 1,15 mld zł, a jego aktywa giełdowe osiągnęły wartość 4,30 mld zł.

Na czwartym miejscu na liście największych inwestorów znalazł się Ryszard Krauze, który awansował z piątej pozycji, a wartość jego giełdowego majątku wyniosła na koniec września 2,94 mld zł. Piąte miejsce zajął Jan Wejchert udziałowiec TVN-u, którego akcje wyceniane były przez rynek na 2,63 mld zł.

W ciągu ostatniego półrocza najszybciej w wartościach nominalnych rosły aktywa Leszka Czarneckiego (o 1,19 mld zł), Michała Sołowowa (1,14 mld zł) oraz Ryszarda Krauze, który głównie dzięki posiadanym akcjom Biotonu, odnotował wzrost aktywów o 1,01 mld zł. Majątek Romana Karkosika zwiększył wartość o 0,72 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karkosik największym inwestorem na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl