SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KE nałożyła 17,55 mln euro kary na Unipetrol

Należący do Grupy PKN Orlen SA czeski koncern chemiczno-paliwowy Unipetrol został ukarany przez Komisję Europejską grzywną 17,55 mln euro obok czterech innych koncernów uczestniczących w kartelu mającym na celu ustalenie cen i podział rynku niektórych rodzajów kauczuku syntetycznego.

Wynika z informacji komisji, która łącznie nałożyła na firmy 519 mln euro grzywny.

„Przedsiębiorstwa należące do koncernów Eni, Bayer, Shell, Dow, Unipetrol i Trade-Stomil działały w porozumieniu kartelowym co najmniej od 1996 r. do 2002 r.” – czytamy w środowym komunikacie KE.

Komisja podała, że Eni, Shell i Bayer obciążono wyższymi grzywnami, ponieważ przedsiębiorstwom tym już wcześniej udowodniono udział w kartelach. Z kolei Bayer nie musi płacić swojej grzywny, gdyż korzysta z pełnego zwolnienia z kary jako pierwsza firma, która ujawniła Komisji istnienie kartelu.

Ustalając wysokość grzywien, Komisja wzięła pod uwagę wielkość rynku rozpatrywanych produktów na obszarze EOG, czas funkcjonowania kartelu i wielkość uczestniczących w nim firm.

Łączna kwota grzywny jest drugą pod względem wysokości karą pieniężną, jaką kiedykolwiek nałożyła Komisja w sprawie kartelowej, tym samym całkowita suma grzywien nałożonych w tym roku z tytułu działalności kartelowej sięgnęła rekordowego poziomu 1,843 mld euro.

„Podstawą decyzji w sprawie kartelu są liczne dokumenty, oświadczenia i zeznania świadków pochodzące od współpracujących z Komisją przedsiębiorstw, a także notatki ze spotkań odkryte przez Komisje podczas inspekcji na miejscu” – czytamy dalej.

W ubiegłym roku PKN Orlen kupił akcje uprawniające do 62,99% głosów w czeskiej spółce Unipetrol.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE nałożyła 17,55 mln euro kary na Unipetrol

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl