SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KE: UKE próbuje wykraczać poza swoje uprawnienia

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie powinien domagać się od Telekomunikacji Polskiej przedstawiania do zatwierdzania wszystkich bez wyjątku cenników usług.

Prawo europejskie nie daje regulatorowi takich uprawnień – wskazuje przedstawiciel Komisji Europejskiej. 

Potwierdza to zasadność stanowiska Telekomunikacji Polskiej, która zaprotestowała przeciwko żądaniom UKE dotyczącym konieczności składania do zatwierdzania cenników wszystkich usług świadczonych przez TP oraz zapowiedziom Prezesa UKE o ukaraniu TP za to, że w lipcu wprowadziła promocję obniżającą znacznie ceny neostrady tp bez zatwierdzenia nowego cennika przez Urząd - poinformował wczoraj Jacek Kalinowski, Rzecznik Grupy TP.

W liście do TP dyrektor generalny w Komisji Europejskiej Fabio Colasanti przypomniał, że regulacje UE (z którymi prawo krajowe musi być zgodne i nie może ich łamać) przewidują nadzorowanie przystępności cen detalicznych jedynie w przypadku usług spełniających wymogi usług powszechnych. Regulacja cen innych usług głosowych może nastąpić jedynie po zakończeniu analiz właściwych rynków detalicznych, co do tej pory nie nastąpiło. Oba przypadki nie dotyczą zresztą neostrady, która nie jest ani usługą powszechną ani głosową.

Ponieważ bez zakończenia analizy właściwych rynków detalicznych regulator nie może  nakładać na operatorów o znaczącej pozycji rynkowej nowych obowiązków, TP nadal ma obowiązek składania do zatwierdzania jedynie cenników usług powszechnych.

„Biorąc to pod uwagę trudno zrozumieć, jaka mogłaby być podstawa prawna obowiązku przedkładania do akceptacji cen detalicznych wszystkich usług. Nie przesądzając o formalnych krokach, które Komisja może podjąć w tym konkretnym przypadku, podejmiemy tę sprawę w naszych kontaktach z polskim regulatorem” – napisał przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE: UKE próbuje wykraczać poza swoje uprawnienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl