SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kłamstwo TVP - czyli nagroda której nie było?

Czy TVP podaje nieprawdziwe informacje? Rzecznik stacji wyjaśnia

Prezes EBU zaprzecza, że TVP została nagrodzona jako "najlepsza telewizja publiczna w Europie". "Muszę natychmiast sprostować to nieporozumienie" napisał Arne Wessberg, "Takiej nagrody nie było".

Pismo prezesa Europejskiej Unii Nadawców (EBU) jest odpowiedzią na list SDP wyrażający "zdumienie uznaniem TVP S.A. za najlepszą telewizję publiczną Europy" przez EBU. Informacja o takiej nagrodzie przyznanej TVP przez EBU była w kwietniu wielokrotnie powtarzana w programach informacyjnych TVP oraz na jej planszach reklamowych, widnieje także obok logo TVP na jej stronach w internecie.

W faksie skierowanym 30 kwietnia do wiceprezesa SDP, Andrzeja Krajewskiego i członka Zarządu Głównego, Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, prezes EBU wyjaśnia, że "to, co w istocie zrobiła EBU podczas obrad swego Zgromadzenia Telewizyjnego w Amsterdamie na początku tego miesiąca, to wyrażenie uznania TVP za "wybitne osiągnięcia w 2002 roku" mierzone przez nasz Strategiczny System Informacyjny na podstawie wielu kluczowych wskaźników: stabilności finansowej (w tym wzrostu przychodu, kontroli kosztów i celów planowania), odnowienia i utrzymania widowni, aktywnego rozwoju technologii cyfrowej, zapewnienia najważniejszych programów publicznych (takich jak programy informacyjne, kulturalne, edukacyjne, dziecięce i dokumentalne) oraz osiągnięć rynkowych w wysoko konkurencyjnym środowisku".

W swoim liście SDP zwracało uwagę, że "TVP to hybryda telewizji politycznej i komercyjnej. (...) TVP jest finansowana z abonamentu tylko w około jednej trzeciej swojego budżetu. Reszta to wpływy z reklam, o które TVP bezwzględnie walczy całkowicie komercyjnymi programami. Wartościowe, "misyjne" pozycje zepchnięte są na godziny najmniejszej oglądalności.(...) Dziennikarze TVP są zastraszeni, a jej szefowie pełni oportunizmu."

Kopię swojej odpowiedzi Prezes EBU przesłał Prezesowi TVP.

A co na to TVP?

"Telewizja Polska została uznana w kwietniu br. przez Europejską Unię Nadawców za najlepszą telewizję publiczną w Europie w roku 2002. Uznanie to wyrażono w języku angielskim dwoma określeniami: "the most successful TV station during 2002" oraz "to recognize Polish television for an outstanding performance in 2002" O uznaniu TVP za najlepszą telewizję w 2002 mówił podczas Zgromadzenia EBU Bob Collins - przewodniczący Zgromadzenia, i Jean Stock - sekretarz generalny EBU. Wypowiedzi, jak i moment wręczenia honorowej plakiety są nagrane i były emitowane w programach informacyjnych oraz w Programie 1 TVP.

Wyróżnienie TVP wynikało z analizy wielu wskaźników określających kondycję telewizji zrzeszonych w EBU. Brano pod uwagę nie tylko oglądalność, stabilność finansową i wiodącą rolę w technologii cyfrowej, gotowość uruchomienia nowych kanałów tematycznych, ale także standardy programowe i realizację misji publicznej. EBU wyraziła uznanie i wyróżniła wszystkie programy Telewizji Polskiej. Jest to powód do satysfakcji, gdyż określa także poziom zawodowy ludzi tworzących programy telewizyjne i całego zaplecza technicznego.

Dlatego z bólem i goryczą należy przyjąć informację o liście Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skierowanym do EBU, podważającym wartość wyróżnienia. List SDP w wielu fragmentach łamie podstawowe zasady dziennikarskie, jest nierzetelny, podaje nieprawdziwe, niesprawdzone informacje, jest nadużyciem. TVP jest przedmiotem krytyki, ale są granice przyzwoitości zawodowej i nie wolno strażnikowi zasad, jakim jest SDP manipulować opinią. Prezydent EBU pytany był przecież w liście SDP o nagrodę (award), a nie o uznanie TVP za "most successful i outstanding performance".

Są w życiu sytuacje, że należy wznieść się ponad doraźny interes grupy i docenić we własnym kraju to, co znajduje uznanie w oczach zawodowców całej Europy. Telewizja Polska jest instytucją narodową. Przetrwa ciśnienie polityczne i ataki stacji komercyjnych. O jej pozycji i przyszłości decydują widzowie, bo to oni są i będą właścicielami publicznej stacji - informuje Jacek Snopkiewicz, Rzecznik Telewizji Polskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kłamstwo TVP - czyli nagroda której nie było?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl