SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kliknięcia na Facebooku „Lubię to!” zdradzają kim jesteś

Badania naukowców z Uniwersytetu Cambridge i Microsoft Research potwierdził, że na podstawie analizy kliknięć „Lubię to!” na Facebooku można określić wiele cech danej osoby.

Kliknięcia na Facebooku „Lubię to!” zdradzają kim jesteś

Według autorów badań, kliknięcia „Lubię to!” to wystarczający materiał, by na jego podstawie określić czyjś wiek, płeć oraz rasę. Dogłębna analiza pozwala jednak na opisanie też cech, które wydawałyby się znacznie trudniejsze do oszacowania, takich jak iloraz inteligencji, poglądy polityczne, orientacja seksualna, wyznanie czy osobowość.

Modele stworzone do oceny cech internautów okazały się niezwykle skuteczne. W 95 procentach przypadków system potrafił poprawnie odróżnić osobę czarnoskórą od białej. 88-procentową skuteczność miał przy ocenie orientacji seksualnej mężczyzn, natomiast demokratów od republikanów trafnie rozróżniał w 85 na 100 prób. W przypadku chrześcijan i muzułmanów udało się osiągnąć 82 procent celności.

Nieco niższe, ale ciągle powyżej 50 procent, były wyniki dla oceny czy dana osoba nadużywała środków odurzających i jaki jest obecny status związku. Było to odpowiednio 73 i 65 procent. Algorytm okazał się celny również w przypadku bardziej skomplikowanych zapytań. Na przykład w 60 procentach skutecznie odpowiadał na pytanie, czy rodzice danej osoby rozstali się przed jej 21 urodzinami.

Autorzy badania twierdzą, że łatwość z jaką na podstawie kliknięć „Lubię to!” można wyciągnąć z Facebooka dane na temat czyjejś osobowości, może stanowić zagrożenie dla prywatności użytkowników największego serwisu społecznościowego świata. Z drugiej strony, skuteczna analiza tego typu informacji ma szansę stać się kluczowym narzędziem dla specjalistów od reklamy i marketingu.

- Podobne szacunki można by wyciągnąć z cyfrowych danych najróżniejszego typu. A biorąc pod uwagę liczebność i różnorodność wirtualnych śladów, które za sobą zostawiamy, pojedynczej osobie coraz trudniej to kontrolować - powiedział Michał Kosiński, współautor badań z Centrum Psychometrii Cambridge.

Naukowcy przeprowadzili swoje badanie na 58 tysiącach amerykańskich użytkowników Facebooka, którzy dobrowolnie udostępnili w tym celu swoje kliknięcia „Lubię to!” oraz wykonali specjalne testy w aplikacji myPersonality.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kliknięcia na Facebooku „Lubię to!” zdradzają kim jesteś

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
tak ogolnie to klikniecia w lubie to mowia,ze klikacz jest dzieckiem
14 15
odpowiedź
User
Max
Gówniarzem raczej, bo dziecko to wiek a gówniarz to charakter
14 14
odpowiedź
User
cbt
jak widać palnatów którzy lubią być inwigilowaniu i zakładają sobnie takie konta wciąz jest sporo. Tylko pogratulować zerowego ilorazu IQ
18 15
odpowiedź
User
demaskator
oj, chyba niektórych zabolało, albo poczuli się, jakby niespodziewanie nago obudzili się na ulicy.
16 8
odpowiedź
User
olo bambolo
demaskator z branzy jest ? zarabia na klikach w banery ?
10 8
odpowiedź