SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KNF: kary dla PTE Skarbiec - Emerytura i DM BZ WBK

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Powszechne Towarzystwo Emerytalne Skarbiec - Emerytura karę maksymalnej wysokości 500 tys. zł za rażące naruszenie interesu członków OFE oraz 400 tys. kary na Dom Maklerski BZ WBK.

Podała Komisja w komunikacie w poniedziałek.

KNF ukarała PTE Skarbiec - Emerytura za wydanie zgody dwóm pracownikom, odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji o sposobie lokowania aktywów funduszu, na dokonywanie na własny rachunek inwestycji w te same papiery wartościowe, które znajdowały się w portfelu OFE.

"Takie działanie pozostawało w sprzeczności z podstawowymi zasadami profesjonalnego zarządzania aktywami, prowadziło do konfliktu interesów oraz zwiększyło ryzyko inwestycyjne OFE" - oceniła Komisja.

KNF jednogłośnie nałożyła także na Dom Maklerski BZ WBK karę wysokości 400 tys. zł za "naruszenie zasad uczciwego obrotu w związku z brakiem kontroli realizacji zleceń inwestorów indywidualnych przekraczających łącznie 49.999 sztuk akcji spółki Zelmer SA w ofercie publicznej na poziomie domów i biur maklerskich biorących udział w dystrybucji akcji, co umożliwiło niektórym klientom złożenie zapisów w liczbie przekraczającej maksymalny limit określony w prospekcie emisyjnym Zelmer SA" - czytamy w komunikacie.

Kara nałożona na DM BZ WBK obejmuje także brak należytego nadzoru nad działalnością maklerów giełdowych w zakresie korzystania z dostępu do systemu Warset i odblokowanie akcji w ramach publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji 13 NFI Fortuna SA (grudzień 2004 r.) przed rozliczeniem transakcji przez KDPW.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KNF: kary dla PTE Skarbiec - Emerytura i DM BZ WBK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl