SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KNF: Wypłata dywidendy będzie uzależniona od wielkości kapitałów i planów rozwoju

Zalecenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) dotyczące wypłaty dywidendy lub zatrzymanie zysków przez banki w przyszłym roku będą uwzględniały indywidualne dopasowanie wielkości kapitałów do planów rozwoju każdej z instytucji, wynika z komunikatu Komisji po spotkaniu z bankami o największym udziale w kredytach dla gospodarstw domowych.

 KNF zwraca uwagę na pogarszającą się jakość portfela kredytowego banków. Po 9 miesiącach tego roku portfel kredytów zagrożonych gospodarstw domowych zwiększył się o 52,2% (do 19,7 mld zł), a ich udział w całości portfela wzrósł do 4,9% z 3,5%.

W największym stopniu obniżyła się jakość kredytów konsumpcyjnych (udział kredytów zagrożonych wzrósł do poziomu 9,4%).

Fundusze własne sektora bankowego zwiększyły się od stycznia do września o 15,1% do 89,3 mld zł.

"Bufor kapitałowy w sektorze bankowym został zbudowany również dzięki zatrzymaniu zysków za 2008 r. Podejście UKNF do polityki dywidendowej banków w 2010 r. będzie miało charakter zindywidualizowany, uwzględniający stopień dopasowania bufora kapitałowego do planów rozwoju"- podała KNF w komunikacie.

Współczynnik wypłacalności sektora bankowego wyniósł 13,1% na koniec września, podczas gdy na koniec 2008 r. wynosił 11,2%.

KNF wydał zalecenie, aby wszystkie banki zatrzymały wypracowane w 2008 roku zyski w związku z trudną sytuacją na rynku finansowania międzybankowego.

  • Więcej informacji:
  • KNF
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KNF: Wypłata dywidendy będzie uzależniona od wielkości kapitałów i planów rozwoju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl