SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejny przetarg na częstotliwości GSM 1800

Po otrzymaniu wniosków o dokonanie rezerwacji częstotliwości GSM 1800 od 5 operatorów prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) uznał za konieczne przeprowadzenie przetargu na te częstotliwości.

Podał urząd w środę w komunikacie na temat wyników konsultacji GSM 1800.

„Aktualnie pięciu operatorów złożyło wnioski o dokonanie rezerwacji częstotliwości. Łącznie wszystkie wnioski obejmują 227 kanałów, zatem przeprowadzenie przetargu jest obligatoryjne” – stwierdził prezes UKE w swoim wstępnym stanowisku.

Prezes UKE rozważa możliwość rozdysponowania częstotliwości w taki sposób, żeby nie przesądzać ich przeznaczenia na cały okres rezerwacji i zapewnić możliwość zmiany sposobu wykorzystania częstotliwości zgodnie z rozwojem rynku i zapotrzebowaniem klientów, czytamy dalej.

Wszyscy trzej obecnie działający operatorzy telefonii GSM - PTK Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel - wyrazili zainteresowanie dodatkowymi częstotliwościami, jak wynika z ich stanowisk opublikowanych przez UKE.

UKE zapowiadał wcześniej, że ponownie rozpisze przetarg na częstotliwości dla telefonii komórkowej w paśmie GSM 1800 najwcześniej jesienią.

Przetarg na GSM 1800 był organizowany już dwukrotnie. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty, ponieważ żadna ze stron nie uzyskała nawet minimalnej wymaganej w przetargu ilości punktów. Z kolei przetarg zakończony w maju wygrała Telekomunikacja Kolejowa z grupy PKP. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji.

Przetarg na GSM 1800 rozpoczął się już w styczniu, a oferty złożyły w nim trzy podmioty: właśnie Telekomunikacja Kolejowa (na 2 pasma po 33 kanały częstotliwości) oraz Telefonia Dialog (2 oferty), PTK Centertel (1). Rezerwacja miała uprawniać do wykorzystania częstotliwości na obszarze całej Polski do 31 grudnia 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejny przetarg na częstotliwości GSM 1800

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl