SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska zajmie się VAT-em na Internet w Polsce

Rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd potwierdził oficjalnie wpłynięcie listu, w którym Polska tłumaczy się ze stosowania zerowej stawki VAT na usługi dostępu do Internetu

Teraz KE analizuje polską odpowiedź i dopiero nowa Komisja rozstrzygnie tę sprawę.

Nowa Komisja pod przewodnictwem Jose Manuela Durao Barroso podejmie obowiązki 1 listopada.

Todd powiedział, że Polska przyznaje się w liście do łamania unijnego prawa.

List z Warszawy jest odpowiedzią na wszczęte w lipcu postępowanie dyscyplinujące przeciwko Polsce. Komisja Europejska dała wówczas polskiemu rządowi dwa miesiące na wyjaśnienie, dlaczego łamiemy unijne prawo, stosując zerową stawkę VAT na Internet.

Zgodnie z unijną dyrektywą o VAT Internet musi być opodatkowany stawką "podstawową", która w Polsce wynosi 22%.

Na razie nie wiadomo, jak KE odniesie się do propozycji Polski, by obniżoną stawką VAT objąć przynajmniej Internet w instytucjach edukacyjnych.

Komisja ma teraz nieograniczony czas, by zareagować na tłumaczenia polskiego rządu. Może wystosować list, tzw. uzasadnioną opinię, w którym wezwie Polskę do dostosowania prawa do unijnego, czyli do podniesienia stawki VAT.

W połowie września minister finansów Mirosław Gronicki poinformował, że pismo do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatku VAT na usługi dostępu do Internetu jest już gotowe. Gronicki mówił wówczas, że - jego zdaniem - Trybunał Konstytucyjny potwierdzi, że zgodnie z dyrektywą unijną powinna obowiązywać podstawowa 22-procentowa stawka VAT na Internet. Ustawa o VAT uchwalona przez Sejm na początku tego roku zawiera przepis o stosowaniu zerowej stawki VAT na usługi dostępu do Internetu. Rząd proponował wprowadzenie 22-procentowej stawki. (pap)

Inga Czerny

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska zajmie się VAT-em na Internet w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl