SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec przemocy w mediach?

Projekt ustawy o zakazie przemocy w mediach

Kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku ma grozić tym, którzy będą promować przemoc w szeroko rozumianych mediach - zakłada obywatelski projekt ustawy, który dzisiaj powrócił pod obrady sejmowych komisji.

Pod projektem podpisało się 160 tys. obywateli. Zbierał je Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o Zakazie Promowania Przemocy w Środkach Masowego Przekazu z Przemyśla, w skład którego wchodziły przede wszystkim matki zaniepokojone skutkami oglądania przemocy w mediach przez dzieci.

Do Sejmu projekt trafił w sierpniu ubiegłego roku. To szlachetna inicjatywa - tak o proponowanych przepisach mówili podczas pierwszego czytania w styczniu tego roku przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Część posłów miała jednak wątpliwości co do precyzji proponowanych zapisów, a co za tym idzie możliwości ich egzekwowania. Ostatecznie projekt został przesłany do trzech komisji: kultury i środków przekazu; sprawiedliwości i praw człowieka oraz polityki społecznej i rodziny.

Posiedzenie połączonych komisji w tej sprawie odbyło się dzisiaj. Nie dyskutowano na temat proponowanych przepisów. Posłowie zdecydowali, że najpierw zajmie się nimi specjalna podkomisja złożona z wybranych członków trzech komisji. W skład podkomisji weszli czterej przedstawiciele SLD-UP i 5 pozostałych innych klubów.

Projekt ustawy wprowadza zakaz emisji między godziną 6. a 22. audycji i filmów, w których zawarta jest przemoc i obsceniczność.

Zakaz taki dotyczy także audycji radiowych. Wulgarnych i obscenicznych filmów skierowanych do dzieci nie można - w myśl projektu - wyświetlać w kinach; przed, w trakcie lub po projekcji filmów dla najmłodszych nie wolno też pokazywać reklam skierowanych do dorosłych. Spoty takie nie mogłyby się pojawić się 10 minut przed lub po, a także w trakcie programów i filmów przeznaczonych dla dzieci.

Projekt ustawy zakłada też zakaz wyświetlania w pobliżu programów dla dzieci zapowiedzi audycji przeznaczonych dla dorosłych.

Zakaz treści wulgarnych, obscenicznych i zawierających przemoc dotyczyłby też prasy, broszur i książek dla najmłodszych a także gier komputerowych.

Proponowane przepisy zabraniają sprzedaży, wypożyczania czy udostępniania kaset wideo, DVD, CD, gier komputerowych czy telewizyjnych, w których zawarte jest "wulgarne przedstawienie".

W projekcie wyodrębniony został też zakaz produkcji i rozpowszechniania produktów środków masowego przekazu, w których pokazane są metody i instruktaż działań przestępczych.

Niektóre proponowane przepisy reguluje kwestie zawarte już w ustawie o radiofonii i telewizji, która mówi m.in., że w między godz. 6. a 23. nie można pokazywać treści mogących zagrażać zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu najmłodszych.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec przemocy w mediach?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl