SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Koniec telewizji analogowej. Czas na telewizję cyfrową

Województwo lubuskie to pierwszy region w Polsce, gdzie wyłączono analogowe nadajniki telewizyjne. Od dzisiaj naziemna telewizja jest dostępna jedynie cyfrowo.

fot. Shutterstock.com

fot. Shutterstock.com

- Konieczne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa w sprawie wyłączenia analogowych nadajników telewizyjnych i zastąpienia ich sygnałem cyfrowym - podkreślił wczoraj minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp.

Jak podkreślił szef MAC, działania w woj. lubuskim będą pilotażowe.

"Chcemy, aby ludzie byli świadomi. Badania pokazują, że prawie 90 proc. osób wie o tych zmianach, przejściu z analogu na cyfrę, natomiast bardzo dużo osób jeszcze nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi. Tylko około 4 proc. mówi, że jakimś problemem mogą być koszty związane z nakładami finansowymi na wyposażenie sprzętu w domu, żeby móc odbierać telewizję cyfrową" - powiedział Boni.

Jak mówił, wzmacniany będzie sygnał cyfrowy w całym kraju, w budżecie MAC zarezerwowano na ten cel dodatkowo ponad 31 mln zł. Boni podkreślił, że konieczna jest akcja informacyjna i edukacyjna dotycząca wprowadzanych zmian.

Z danych MAC wynika, że ok. 30 proc. gospodarstw domowych korzysta z naziemnej telewizji. Szef MAC dodał, że nie ma dokładnych danych obrazujących, ile z nich nie jest jeszcze przygotowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Minister zapowiedział, że we współpracy z GUS zostaną przeprowadzenie takie badania; ich wyniki powinny być znane w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

"Na dzisiaj nasze zadanie polega na tym, żeby uniknąć wykluczenia, które może wiązać się z tym, że ktoś chciałby, mógłby, natomiast nie ma możliwości technicznych" - powiedział Boni.

Minister pozytywnie ocenił trwającą w Lubuskiem od kilku miesięcy kampanię informacyjną na temat cyfryzacji naziemnej telewizji, koordynowaną przez wojewodę.

>>> Top 90 stacji tematycznych: TVP Seriale i TVN Style na czele

Jej celem jest ograniczenie liczby mieszkańców, których zaskoczy wyłączenie analogowych nadajników. Problem dotyczy przede wszystkim: seniorów, osób samotnych, niepełnosprawnych, mających kłopoty z obsługą techniczną urządzeń, mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Informacje nt. cyfryzacji pojawiają się w regionalnych mediach i na wielu stronach internetowych. Od 11 października lubuskie gminy odwiedzają także mobilne miasteczka cyfrowe Oddziału TVP Gorzów.

Z pomiarów przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że w woj. lubuskim problemy z odbiorem sygnału cyfrowego mieli jedynie mieszkańcy kilku miejscowości w pobliżu Gorzowa, jednak - jak zapewniła prezes UKE Magdalena Gaj - w środę zostanie zwiększona moc nadajnika w Gorzowie, co pozwoli na poprawę odbioru w tych miejscach.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak poinformował, że dzięki cyfryzacji osoby korzystające z naziemnej telewizji mają do dyspozycji 18 programów głównych krajowych nadawców.

"Do początku roku 2014 ta oferta z powodu dokończenia budowy w tym czasie multipleksu 3 będzie mogła się zwiększyć o cztery kolejne kanały. Krajowa Rada, zgodnie z ustawą cyfryzacyjną, rozpocznie ten konkurs jeszcze w tym roku" - powiedział Dworak.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej. Po lubuskich, w drugim etapie tego procesu mają być wyłączone nadajniki analogowe w Gdańsku, Iławie i w Poznaniu - 28 listopada, a kolejne, stopniowo, w 2013 r. W całym kraju proces cyfryzacji ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.

Wdrożenie opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia nadawanie większej liczby programów, poprawę ich jakości (możliwe nadawanie w formacie HD) oraz dostęp do wielu usług o charakterze interaktywnym.

Zmiana technologii przyniesie korzyści ekonomiczne, gdyż pozwala w miejsce jednego programu analogowego emitować na tym samym kanale (multipleksie) od 7 do 8 programów cyfrowych, a zwolnione częstotliwości mogą być wykorzystane do innych celów, np. na potrzeby szerokopasmowego internetu.

Jak powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj, z szacunków wynika, że "ze sprzedaży tych częstotliwości można uzyskać między 1,3 a 4 mld zł".

Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. W celu dostępu do kanałów nadawanych w tej technologii z nadajników naziemnych konieczne jest podłączenia do nich odpowiedniego dekodera. Kupując nowy telewizor należy sprawdzić, czy ma on wymagane parametry techniczne. Nie jest wymagana wymiana anten, gdyż dotychczas używane odbierają sygnał cyfrowy. Klienci kablówek i odbiorcy telewizji satelitarnej nadal będą odbierać sygnał bez przeszkód.

Wszelkie informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są na stronach: cyfryzacja.gov.pl i krrit.gov.pl. Na pytania związane z wyłączeniem analogowego sygnału telewizyjnego czekają także eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - pod bezpłatnym numerem infolinii 800 00 77 88.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec telewizji analogowej. Czas na telewizję cyfrową

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
@Donald Bąk i @koszmarek
Czy jest na sali moderacja czy jeszcze smacznie śpi?
8 8
odpowiedź
User
ale jaja
Wyłaczają analog podczas gdy cyfra ma fatalny zasięg. W takeij np. Łodzi czyli centrum Polski odbiera tylko jeden multiplekx a drugi w promieniu 5 km od nadajnika tylko...
8 8
odpowiedź
User
nikuś
mam kablówkę z multimedia i nie muszę sie martwić, bo nadal będę mieć sygnał analogowy, więc telewizora w sypialni wymieniać nie muszę, bo tam mam tylko analog, w salonie cyfrowa. tylko czemu nikt nie pisze o tym, że ci co mają kablówkę nie muszą sie martwić cyfryzacją? moi rodzice juz chcieli wydawać kasę na nowy telewizor, a ten, który mają ma niecałe 3 lata i jest bardzo dobry, więc moi drodzy, jak ktoś ma kablówkę, to nie musi sie martwić cyfryzacją, bo sygnał dostacza mu operator. nie wiem czy wszystkie kablkówki tak robią, ale w multimediach tak jest, pozdro
8 8
odpowiedź
User
Donald Bąk
Do @olo ratuj - ja wzoruje się na moim idolu Wałęsie, który tak bardzo lubi opłuwać urząd Prezydenta RP.
8 8
odpowiedź
User
Przemek
W UPC na razie tak samo nie martwię się cyfryzacją, bo dostarczają sygnał analogowy i tyle, mimo że mój TV jest przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego.
W takim razie, co się stanie, kiedy w moim województwie wyłączą sygnał analogowy. Rozumiem, że kablówka będzie musiała dostarczać sygnał cyfrowy? A może, kiedy sygnał analogowy zniknie, zostanę pozbawiony możliwości oglądania polskich kanałów TV?
Inne kanały, w tym dziesiątki arabskich czy perskich już dzisiaj oglądam przez satelitę. Tylko polskich jakoś nie mogę... Jestem za to bardzo wdzięczny naszym nadawcom... ;)
8 8
odpowiedź