SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Konsultacje projektu o hurtowym dostępie Tele2 do sieci TP SA

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął konsultacje projektu decyzji określającej warunki, na jakich Tele2 może hurtowo kupować od Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) usługę abonamentu telefonicznego.

Czyli decyzję dotyczącą tzw. WLR (ang. Wholesale Line Rental), poinformował w środowym komunikacie UKE.

Zgodnie z poddanym konsultacjom projektem decyzji UKE, przy zakupie abonamentu od TP SA, Tele2 otrzyma 47% hurtowego upustu od określonej przez UKE stawki referencyjnej wynoszącej 37,83 zł. Tele2 będzie zatem mogło za 20,05 zł opłaty miesięcznej uiszczanej TP SA przejąć opłaty za abonament klientów, których pozyska kosztem TP SA. Jednocześnie Tele2, zgodnie z projektem decyzji UKE, ma przejąć na siebie proces obsługi tych abonentów.

Ma też ponosić wyłączną odpowiedzialność wobec abonentów za wszelkiego rodzaju roszczenia związane z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem usług. Ma też wystawiać na podstawie danych otrzymanych od TP SA faktury i bilingi związane ze świadczonymi usługami. Ponadto Tele2 ma przekazywać TP SA z wyprzedzeniem prognozy dotyczące zapotrzebowania na usługę hurtowego dostępu do sieci TP SA.

„Mimo, że prezes UKE nie został jeszcze wybrany, uznaliśmy, że możemy rozpocząć konsultacje dotyczące WLR. Nie jest to decyzja administracyjna, a proces konsultacji musi i tak trwać minimum 30 dni. Po uwagach ze strony Komisji Europejskiej chcemy przyspieszyć proces liberalizacji rynku” – powiedział agencji ISB Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy UKE.

„W czasie konsultacji zainteresowani mogą wyrazić swoje opinie na temat projektu decyzji, które mogą być uwzględnione w projekcie decyzji. Po takiej ewentualnej zmianie będzie ona gotowa do podpisania przez nowego prezesa UKE. Po jej podpisaniu wchodzi w życie z rygorem natychmiastowej wykonalności i Tele2 będzie mogło wejść na ten rynek. Każdy następny operator musi złożyć odpowiednie wnioski w tej sprawie” – dodał Strzałkowski.

Podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska do projektu decyzji mogą złożyć swoje opinie w UKE do 19 maja 2006 roku.

Rzecznik UKE poinformował również, że po upomnieniach ze strony Unii Europejskiej zarzucających Polsce zbyt powolną liberalizację rynku telekomunikacyjnego, UKE zdecydował, że w tym lub w przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje decyzji uwalniających kolejne segmenty rynku telekomunikacyjnego dotyczące roamingu wewnętrznego w sieciach komórkowych (umożliwiającej wejście na rynek na narzuconych przez regulatora warunkach operatorów wirtualnych), opłat międzyoperatorskich za połączenia z sieci stacjonarnych do komórkowych oraz opłat międzyoperatroskich za połączenia między różnymi sieciami telefonii stacjonarnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konsultacje projektu o hurtowym dostępie Tele2 do sieci TP SA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl