SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kotecki z MinFin: Zmiana konstytucji przed przyjęciem euro może niebyć niezbędna

Nie ma pewności, czy przed wejściem do strefy euro polskakonstytucja musi być zmieniona, wynika z poniedziałkowej wypowiedziwiceministra finansów i pełnomocnika rządu do wprowadzenia euro,Ludwika Koteckiego. Wiceminister dodał jednak, że nadal istniejeryzyko, iż niepewna sytuacja na rynku walutowym może opóźnićwejście Polski do ERM2, czyli przedsionka euro.

Kotecki z MinFin: Zmiana konstytucji przed przyjęciem euro może niebyć niezbędna

"Prawnicy konstytucjonaliści są podzieleni w tej kwestii [żeprzed przyjęciem euro konieczna jest zmiana Konstytucji - przyp.ISB]. Za to mamy przykład Estonii - oni nie zmienili konstytucji,przywiązując swoją walutę do euro sztywnym kursem. Na pewno trzebaprzeanalizować, czy taki scenariusz jest prawnie możliwy" -powiedział Kotecki w wywiadzie dla "Dziennika".

Wiceminister finansów przypomniał, że Estończycy uznali, iż wtej kwestii prawo wspólnotowe jest ważniejsze od wewnętrznego.Natomiast Polska, wchodząc do Unii Europejskiej, zgodziła sięprzyjąć euro.

"Część konstytucjonalistów uważa, że zmiana naszej konstytucjijest tylko dostosowaniem naszych przepisów wewnętrznych doobowiązującego nas już prawa wspólnotowego" - wyjaśnił.

Kotecki zaznaczył jednak, że wprowadzenie euro bez zmianykonstytucji jest tylko jednym z rozpatrywanych wariantów.Najważniejsza jest bowiem zgoda polityczna.

"Potrzebna jest jakaś zgoda co do warunków i terminów wejścia doERM2 i euro. Myślę, że wygasa już taka gorąca dyskusja politycznana ten temat i ten spór zakończy się pozytywnymi rozwiązaniami. Mamnadzieję, że pan prezydent i prezes PiS wyjdą naprzeciw rządowi iwładzom monetarnym" - powiedział wiceminister finansów.

Kotecki dodał, że wystarczyłoby, aby zgodzili się na wejściePolski do ERM2. Taka zgoda już stabilizowałaby złotego. Uważa on,że mielibyśmy wtedy dwa silne impulsy działające uspokajająco nagospodarkę: polityczną zgodę i wejście do ERM2. Podkreśla jednak,że podkreślanie potrzeby zgody politycznej przed ERM2 nie jestsposobem, by przykryć ewentualne poślizgi.

"Zgoda polityczna to ważny element drogi do euro, choć wciążtylko jeden z warunków. Mówimy, że wejdziemy do ERM2 w pierwszejpołowie tego roku, ale pod warunkiem, że rynki się ustabilizują.Nie wykluczamy więc przesunięcia w harmonogramie. Nadrzędne jest tubezpieczne wprowadzenie złotego do mechanizmu walutowego" -podsumował Kotecki.

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z którejwynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniałanominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przezKomisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski dostrefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcieprzez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. istanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarcząi Walutową.

  • Więcej informacji:
  • Euro
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kotecki z MinFin: Zmiana konstytucji przed przyjęciem euro może niebyć niezbędna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl