SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lista państw wrogów internetu

Organizacja Reporterzy Bez Granic opublikowała listę 13 państw, będących jej zdaniem wrogami internetu.

Na liście organizacji Reporterzy Bez Granic znajdują się: Białoruś, Chiny, Kuba, Egipt, Iran, Birma (Myanmar), Korea Północna, Arabia Saudyjska, Syria, Tunezja, Turkmenistan, Uzbekistan i Wietnam. Znalezienie się na liście oznacza, że władze danego kraju są stałymi sprawcami cenzury treści zamieszczanej w Internecie lub uniemożliwiają korzystanie z sieci swoim obywatelom. W tym roku z listy usunięto: Nepal, Malediwy i Libię. Pierwszy raz wspomniano o Egipcie, gdzie zdaniem organizacji wielu posiadaczy blogów było nękanych i zamykanych. „Nikt nie może być ograniczany w umieszczaniu informacji lub pisaniu bloga” głosi opinia mającej swoją siedzibę w Paryżu organizacji Reporterzy Bez Granic, która zrzesza ponad 100 dziennikarzy.

61 osób na świecie, w tym 52 w Chinach zostały skazanych na karę więzienia za umieszczanie w internecie tego, co przez władze uznane zostało za „treści wywrotowe” głosi w tym roku w swoim corocznym raporcie organizacja.

„Wskazane 13 państw cenzuruje i blokuje krytykujące ich władzę materiały. Korporacje międzynarodowe takie jak Yahoo współpracują z chińskim rządem w filtrowaniu internetu i tropieniu „cyber - dysydentów”. Reporterzy Bez Granic otrzymali kopię werdyktu chińskiego sądu w sprawie Jiang Lijuna, skazanego na cztery lata więzienia w listopadzie 2003-go roku za internetowe, demokratyzujące artykuły. Organizacja RBG uważa, że Yahoo pomogło chińskiej policji w jego identyfikacji. „Złem jest przymykać oko na działanie cenzury – ale współpracować z nią, to coś znacznie gorszego” mówi Lucie Morillon, rzecznik prasowy organizacji. 

W swoim oświadczeniu Yahoo napisał: “Kontynuujemy rozwój rygorystycznych procedur ochrony użytkowników, ale mających zastosowanie w granicach obowiązującego prawa. W odpowiedzi na pytania rządu o informację, odpowiadamy, utrzymując jednocześnie nasze zaangażowanie w ochronę prywatności.”

Na Kubie, jak mówi organizacja RBG, rząd ułatwił sobie zadanie, ponieważ dostępu do internetu nie mają politycy opozycyjni i niezależni dziennikarze, dla których uzyskanie zagranicznych, najnowszych informacji to prawdziwa droga przez mękę. Kara za napisanie kilku kontrrewolucyjnych artykułów dla zagranicznych stron www to w tej chwili nawet rok więzienia.

Reporterzy Bez Granic, są organizacją nonprofit, założoną w 1985 roku przez francuskiego dziennikarza – Roberta Menarda, w 70% działania fundacji finansowane są ze sprzedaży magazynu: Reporters Without Borders For Press Freedom prezentującego między innymi zdjęcia uwięzionych dziennikarzy. Magazyn ukazuje się trzy razy w roku, a jego nakład wynosi 200 tysięcy egzemplarzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lista państw wrogów internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl