SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maleńczuk jak król z Kastylii

Płyta "Cantigas de Santa Maria" to zbiór pieśni Alfonsa X el Sabio, króla Kastylii - pieśni niezwykłych w niezwykłym wykonaniu Macieja Maleńczuka.

Alfons X skomponował wybitną i współcześnie brzmiącą muzykę, która w aranżacjach zaproszonych do spektaklu artystów nabiera nowego, wręcz odkrywczego wymiaru. Maciej Maleńczuk, wybitny wokalista rockowy, podjął się wykonania tego, zupełnie nowego dla siebie stylistycznie, repertuaru. Oprócz niego, do projektu zaproszony został wybitny  kompozytor, aranżer i wykonawca specjalizujący się w wykonaniach muzyki dawnej - Paweł Iwaszkiewicz, śpiewaczka Wanda Laddy, Paweł Muzyka grający na violi da gamba oraz perkusista Kuba Rutkowski. Spotkanie tych artystów umożliwia znalezienie dla muzyki króla Alfonsa zupełnie nowego oblicza, mimo iż sam Alfons X jest do dziś jednym z częściej wykonywanych na świecie dawnych twórców, a jego sztuka wciąż inspiruje wykonawców i zachwyca szerokie kręgi publiczności.

Scenariusz spektaklu "Cantigas de Santa Maria" utworzony został z pieśni Alfonsa X el Sabio, króla Kastylii, opowiadających o cudownej ingerencji sił boskich w losy bohaterów poszczególnych opowieści. Te niezwykłe utwory o możliwości odwracania pozornie nieuniknionego losu, o uleczonych kalectwach, odrastających rękach i ukaranych niegodziwościach, są sugestywnym opisem nieprzewidywalnego świata.

Maciej Maleńczuk, wybitny wokalista rockowy, podjął się wykonania tego, zupełnie nowego dla siebie stylistycznie, repertuaru. Oprócz niego, do projektu zaproszono kompozytora, aranżera i wykonawcę specjalizującego się w wykonaniach muzyki dawnej Pawła Iwaszkiewicza, śpiewaczkę Wandę Laddy, Pawła Muzykę grającego na violi da gamba oraz perkusistę Kubę Rutkowskiego. Spotkanie tych artystów umożliwia znalezienie dla muzyki króla Alfonsa zupełnie nowego oblicza, mimo iż sam Alfons X jest do dziś jednym z częściej wykonywanych na świecie dawnych twórców, a jego sztuka wciąż inspiruje wykonawców i zachwyca szerokie kręgi publiczności.

Alfons X Mądry (1221-1284), najstarszy syn Ferdynanda III Świętego i Beatrycze (córki Filipa Szwabskiego). Od 1252 król zjednoczonego królestwa Kastylii i Leónu. Po śmierci ojca kontynuował rekonkwistę w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Po zdobyciu Kadyksu w 1262 próbował, przenieść wojnę z muzułmanami do północnej Afryki. W 1257 został obwołany we Frankfurcie nad Menem królem Niemiec. Mimo iż nigdy do Niemiec nie wyruszył, aż do 1275 jego uwagę i środki finansowe pochłaniały ambicje cesarskie. Skodyfikował prawo w języku narodowym, utworzył w Toledo kolegium złożone z uczonych chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich, którzy przełożyli Biblię oraz liczne dzieła arabskie na język kastylijski, a także skompilowali encyklopedię astronomiczną; przyczynił się do opracowania tablic astronomicznych Tablas alfonsíes, pierwszej historii Hiszpanii Estoria de Espana oraz (nieukończonej) historii powszechnej Cronica general oraz Gran y general estoria. Twórca poematów oraz pieśni maryjnych w dialekcie galicyjskim Cantigas de Santa Maria, do których prawdopodobnie skomponował również muzykę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Maleńczuk jak król z Kastylii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl