SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marcinkiewicz liderem sondażu zaufania do polityków

Według styczniowego sondażu CBOS, premier Kazimierz Marcinkiewicz jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem Polaków.

Marcinkiewiczowi ufa 68 proc. pytanych. To o 5 proc. więcej niż miesiąc temu. Negatywnie premiera ocenia 10 proc. badanych.
 
Na kolejnych miejscach znaleźli się: minister zdrowia Zbigniew Religa (65 proc. zaufania, nieuwzględniony w ostatnim badaniu), prezydent Lech Kaczyński (64 proc., wzrost o 3 proc.), przewodniczący PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (po 53 proc., odpowiednio spadek o 4, 3 i 2 proc.).
 
Z największą nieufnością spotyka się lider LPR Roman Giertych. Taką opinię wypowiada 51 proc. ankietowanych. To o 3 proc. więcej niż miesiąc temu. Zaufanie do lidera LPR ma 24 proc. badanych.
 
Znaczny odsetek Polaków (po 45 proc.) nie ufa także liderowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi i prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi. Nieufność do tych polityków utrzymuje się na względnie stałym poziomie. W przypadku Leppera spora grupa ocenia go jednak pozytywnie (38 proc.), natomiast zaufanie do Balcerowicza deklaruje 25 proc. badanych.
 
CBOS zauważa, że także w ocenach szefa SdPl Marka Borowskiego, lidera PO Jana Rokity i posłanki PO Hanny Gronkiewicz-Waltz ankietowani są podzieleni. Proporcje między zaufaniem a nieufnością kształtują się u nich odpowiednio: 33 do 30 proc., 40 do 30 proc. i 37 do 31 proc.
 
Według CBOS, wysoka pozycja Marcinkiewicza jest między innymi wynikiem zakończonych pomyślnie dla Polski negocjacji w sprawie unijnego budżetu, co można uznać za osobisty sukces premiera.
 
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS przed obecnym kryzysem politycznym w Sejmie, w dniach 6-9 stycznia na reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marcinkiewicz liderem sondażu zaufania do polityków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl