SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media: coraz mniej pracowników, coraz niższa jakość materiałów

Pew Research Center opublikowało raport „State of the News Media 2013”, poświęcony kondycji dziennikarstwa w Stanach Zjednoczonych. Z dokumentu wynika, że sytuacja mediów informacyjnych jest coraz trudniejsza.

Autorzy badania zwracają uwagę na malejące zatrudnienie w redakcjach. W newsroomach amerykańskich gazet w 2012 roku liczba zatrudnionych spadła poniżej 40 tysięcy po raz pierwszy od 1978 roku i obecnie wynosi o 30 procent mniej niż w szczytowym okresie, czyli w roku 2000. Magazyn Time, który według Pew Research Center jest ostatnim w USA dużym tygodnikiem informacyjnym, na początku tego roku zwolnił 5 procent pracowników (czytaj więcej). Forbes natomiast korzysta z technologii opracowanej przez firmę Narrative Science, by tworzyć treść na podstawie algorytmów, bez udziału człowieka.

Telewizja ma się niewiele lepiej. Według „State of the News Media 2013”, 40 procent treści tworzonych przez lokalne stacje dotyczy sportu, pogody i ruchu drogowego, a dłuższych form produkuje się coraz mniej. CNN natomiast pomiędzy 2007 a 2012 rokiem o połowę zmniejszyło liczbę reportaży. W informacyjnych telewizjach kablowych w tym samym okresie o 30 procent spadła liczba wydarzeń pokazywanych na żywo, ze względu na to jak dużej siły roboczej i nakładu pracy to wymaga. O 31 procent natomiast zwiększyła się liczba znacznie łatwiejszych w realizacji wywiadów.

Spadek zatrudnienia w mediach informacyjnych wyraźnie przekłada się na jakość i popularność tworzonych przez nie materiałów. Badania Pew Research Center pokazały, że aż 31 procent dorosłych Amerykanów przestało przeglądać wiadomości w wybranym tytule, bo nie dostarczał już informacji do których byli przyzwyczajeni. Wśród odchodzących dominują odbiorcy zamożni i dobrze wykształceni.

 

Jako główny powód odwracania się od danego medium, ankietowani podają spadający poziom materiałów. To główny argument dla aż 60,7 procenta badanych. Dla 23,5 procenta powodem była mniejsza ilość treści, a 5,5 procenta przyznało, że w grę wchodzą obydwa czynniki - ilościowy i jakościowy.

Autorzy raportu stwierdzają, że w związku ze spadającą liczbą osób pracujących w newsroomach, możliwość mediów do odkrywania i dogłębnego analizowania informacji staje się coraz bardziej ograniczona. Pew Research Center stwierdza, że najbardziej widoczne było to w ubiegłym roku na przykładzie amerykańskiej kampanii prezydenckiej, kiedy dziennikarze stali się megafonami dla sztabów wyborczych. Zamiast interpretować informacje, osadzać je w odpowiednim kontekście i zagłębiać się w nie, po prostu przekazywali je odbiorcom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media: coraz mniej pracowników, coraz niższa jakość materiałów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mediaman
A w PL? Jeszcze mniej. Kroluje ideologia Kopiuj-Wklej i robia to studenci na umowe-zlecenie za 1 tys zlotych (o ile nie mniej) ;)
odpowiedź
User
Rodzime media to "potęga" ha ha ha ha
Ten artykuł , jest o tyle ciekawy że dotyczy mediów , cała reszta to ...ich małpy i ich cyrk !
Szkoda że niema podobnej publikacji o rodzimych , ledwie zipiących mediach ?
A sytuacja tu i teraz , jest zdecydowanie gorsza od tej u wuja Sama :)
O sytuacji w rodzimych mediach , najlepiej pokazała giełda , która WYWALIŁA TVN z 20 najlepszych spółek giełdowych :P
Od ponad 10 lat rodzime media zjeżdżają po równi pochyłej ( czytaj wiarygodność , obiektywizm i zwykła uczciwość) a od 3-4 lat to ewidentne PIKOWANIE niczym TUtka nad Smoleńskiem !
No cóż , nikt nie będzie płakał ,gdy ten BOLID medialny się rozpirzy , bo kogo obchodzą masochiści - desperaci "dziennikarskiej SZTUKI " :P
odpowiedź
User
Trendowaty
coraz mniej pracowników, coraz niższa jakość materiałów- a na rynku coraz więcej gazet.ciekawy trend. kto wiec pracuje? krasnoludki? czy raczej wykorzystuje się studentów, a potem plłacze, że kryzy i ludzi gazet nie chcą kupować?
odpowiedź