SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MFW: Sytuacja w polskiej gospodarce sprzyjająca

Zarówno trwające od połowy 2005 roku ożywienie gospodarcze, jak i silny wzrost poziomu zatrudnienia i rentowności przedsiębiorstw wydają się być korzystnym prognostykiem dla Polski na najbliższe lata, ale jednocześnie brak jest sprawnie przeprowadzonych reform fiskalnych i strukturalnych.

Wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

W raporcie, przedstawionym 16 października, dyrektorzy MFW zaapelowali do polskich władz o utrwalenie tempa silnego wzrostu gospodarczego i maksymalizację korzyści płynących z członkostwa w Unii Europejskiej poprzez sprawne przeprowadzenie reform fiskalnych i strukturalnych.

„Mało prawdopodobne jest napotkanie w najbliższym czasie bariery dostępności zasobów i zdolności produkcyjnych, wobec inflacji pozostającej na niskim poziomie, umiarkowanego deficytu na rachunku obrotów bieżących i utrzymującego się znaczącego zastoju na rynku pracy” – napisali eksperci MFW.

Jednocześnie uznali, że w takich okolicznościach decyzje z zakresu polityki pieniężnej są właściwe.

„Stopy procentowe mogłyby być dłużej utrzymane na obecnym poziomie, chyba, że przy obecnej polityce pojawią się oznaki, iż gospodarka wyczerpuje dostępne zasoby” – czytamy w raporcie MFW.

W kwestii kursów walutowych, eksperci funduszu oceniają, że obecny kurs złotego mieści się w przedziale odpowiednim do zapewnienia konkurencyjności międzynarodowej.

MFW ocenia również, że wyniki sektora rządowego i samorządowego w 2006 roku najprawdopodobniej nie poprawią się w stosunku do roku 2005 „pomimo silnego wzrostu gospodarczego i zwiększonych wpływów budżetowych”.

Eksperci MFW uznali, że bardziej ambitny cel fiskalny, uzupełniony o ustalony pułap wydatków, pozwoliłby skupić uwagę na kluczowej potrzebie silniejszego dostosowania po stronie wydatków, dla ustabilizowania zadłużenia rządowego i spełnienia kryteriów z Maastricht.

Zachęcili jednocześnie władze do podjęcia kroków w kierunku uelastycznienia gospodarki.

„Poprawa nisko ocenianego klimatu dla biznesu w Polsce byłaby kluczowa dla rozszerzenia dobrych wyników konkurencyjnego sektora eksportowego na resztę gospodarki” – napisał MFW.

Dyrektorzy MFW zgodzili się z konkluzjami „Raportu o stabilności systemu finansowego”, ogłoszonego przez bank centralny w lipcu, według którego polski system bankowy jest dobrze dokapitalizowany, rentowny, odporny na szoki i dobrze nadzorowany. Oceniają jednocześnie, że obecny wzrost zaciąganych kredytów jest zjawiskiem pozytywnym.

„Niemniej jednak, potencjalne ryzyka wynikające z silnej koncentracji wzrostu zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych w walutach obcych wymagają starannego monitorowania przez instytucje nadzorcze” – czytamy w komunikacie.

W kwestii nadzoru finansowego, eksperci MFW oceniają, że zapisy dotyczące zarządzania wprowadzone do ustawy o nowej, zintegrowanej instytucji, odbiegają od najlepszych praktyk w tym zakresie.

„Nie dając wystarczających gwarancji niezależności tej instytucji i zostawiając pole do upolitycznienia jej działalności” – czytamy w komunikacie MFW.

Na koniec eksperci MFW podkreślili, że przyjęcie euro będzie ważną szansą dla ożywienia handlu, inwestycji i wzrostu gospodarczego, a opóźnienie w harmonogramie działań wspierających przyjęcie euro może spowodować osłabienie ważnego czynnika wsparcia reform krajowych oraz może negatywnie odbić się na zaufaniu rynków finansowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MFW: Sytuacja w polskiej gospodarce sprzyjająca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl