SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Misja sondy Huygens zakończona

Sonda Huygens, zbudowana przez konsorcjum 40 europejskich firm kierowanych przez Alcatel Space, wylądowała na Tytanie

Z punktu widzenia europejskich programów badania kosmosu, projekt ten jest z wielu powodów przełomowy. Po raz pierwszy statek kosmiczny zbudowany w Europie musiał sprostać tak drastycznym warunkom. To również pierwszy obiekt kosmiczny, skonstruowany przez człowieka, który wylądował na księżycu planety tak oddalonej od Ziemi i jednocześnie pierwsze zakończone sukcesem lądowanie sondy europejskiej w innej części Układu Słonecznego. 

Podróż międzyplanetarna Cassini/Huygens trwała 7 lat, a odpowiednie przyśpieszenie uzyskano między innymi dzięki wykorzystaniu pola grawitacyjnego Wenus (dwukrotnie), Ziemi i Jowisza. Huygens w okolicach Wenus musiał wytrzymać wysokie temperatury, przebyć pas asteroidów wokół Marsa i Jowisza, a następnie pierścienie Saturna. Największym jednak wyzwaniem z technicznego punktu widzenia było schodzenie ku powierzchni Tytana, który to proces zakończył się po blisko trzech tygodniach od daty odłączenia od statku matki Cassini w dniu 25 grudnia. Po wyhamowaniu aerodynamicznym w górnych warstwach atmosfery i uruchomieniu trzech spadochronów, służących do kontroli procesu schodzenia ku powierzchni, sonda Huygens wylądowała na księżycu. Huygens to prawdziwe latające laboratorium, przenoszące na pokładzie 6 zaawansowanych instrumentów do przeprowadzenia wszystkich zaplanowanych przez naukowców badań.

W tym samym czasie Cassini przebywa na orbicie Saturna realizując zadania obserwacyjne, a jednocześnie retransmitując na Ziemię dane zbierane przez sondę.

Program Cassini/Huygens był bezprecedensowym wyzwaniem technicznym, w którym musiano poradzić sobie z wieloma dotąd nierozwiązanymi problemami :
" Znaczące ograniczenia co do masy i energii, biorąc pod uwagę dystans do przemierzenia i złożoną trajektorię lotu między Ziemią a Saturnem.
" Zagwarantowanie pełnej autonomiczności operacji.
" Wysoka precyzja manewru rozdzielenia Cassini/Huygens.
" Zastosowanie termicznej tarczy ochronnej niezbędnej do wejścia w górne części atmosfery Tytana.
" Rozwinięcie spadochronów hamujących przy ponaddźwiękowej prędkości.
" Odpowiednia wytrzymałość na nieznane czynniki, szczególnie w atmosferze Tytana. 

"Jesteśmy szczególnie dumni z  wielkiego sukcesu jaki odniosła ESA, do którego przyczyniła się nasza współpraca z NASA i ASI" - powiedział prezes zarządu Alcatel Space. Dzięki udanej misji Huygensa, chcemy potwierdzić naszą gotowość do uczestniczenia w najbardziej wymagających programach  eksploracji kosmosu, prowadzonych wraz z europejskim naukowcami i agencjami kosmicznymi. Mamy nadzieję, iż ta misja zapoczątkuje szereg następnych wypraw - równie interesujących, zarówno z naukowego jak i technologicznego punktu widzenia.   

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Misja sondy Huygens zakończona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl