SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MPiPS wystąpiło do MinFin o 5,7 mld zł

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wystąpiło do Ministerstwa Finansów o zwiększenie limitu środków przewidzianych w budżecie na 2007 rok o 5,7 mld zł, podał resort w komunikacie we wtorek.

Zaprzeczył tym samym informacjom prasowym, według których resort miał żądać dodatkowych 90 mld zł.

„W związku z podanymi w mediach informacjami, jakoby minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata domagała się od Ministra Finansów zwiększenia budżetu resortu pracy o 90 mld zł, MPiPS informuje: minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata wystąpiła do ministra finansów o dodatkowe środki finansowe w wysokości 5,7 mld zł” – podano w komunikacie.

Dodatkowe zapotrzebowanie obejmuje m.in. dotację dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (497,95 mln zł), dotację dla Funduszu Pracy (400 mln zł), oraz „skutki finansowe wynikające z wejścia w życie ustaw i aktów wykonawczych – 4.675.800 tys. zł”, podał resort.

Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” podała, że gdyby resort finansów miał uwzględnić w budżecie na 2007 rok dodatkowe żądania poszczególnych resortów, wydatki musiałyby być zwiększone o ok. 100 mld zł, a największe dodatkowe żądania wypływają z MPiPS. Resort pracy miał według gazety domagać się dodatkowo 87,8 mld zł, m.in. na umożliwienie przechodzenia na wcześniejsze emerytury dla wszystkich, ale także ekstrazasiłki dla bezrobotnych i coroczną waloryzację rent i emerytur.

Premier Jarosław Kaczyński wielokrotnie zapowiadał, że dla jego rządu kluczowe będzie utrzymanie tzw. kotwicy budżetowej, wedle której deficyt nie może przekraczać 30 mld zł rocznie. Ma to być m.in. sposób na zadbanie o to, by złoty był mocny.

Kotwica ma zostać zachowana mimo, że w końcu lipca okazało się, iż dochody budżetu na 2007 rok zostały przeszacowane podczas sporządzania założeń w czerwcu – do 209 mld zł z 213 mld zł. Oznacza to, zdaniem premiera, że zmniejszeniu ulegną także wydatki – o 4 mld zł do 239 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MPiPS wystąpiło do MinFin o 5,7 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl