SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MSP chce zaprosić do negocjacji ws. sprzedaży spółki Energa do końca I poł. 2010

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje zaprosić inwestorów do rokowań w sprawie sprzedaży akcji spółki Energa (d. G8) do końca pierwszej połowy 2010 roku, poinformował w wywiadzie dla agencji ISB Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę. Według niego, do transakcji może dojść na przełomie 2010/ 2011 roku.

"Chcemy zaprosić inwestorów do rokowań do połowy 2010 roku" - powiedział ISB Bury. Dodał, że Skarb Państwa liczy na to, iż pod koniec 2010 roku dojdzie do transakcji.

"Energa idealnie pasuje do inwestora branżowego, który oprócz tego, że zapłaci dobre pieniądze Skarbowi Państwa, zainwestuje w spółkę" - dodał wiceminister. Podkreślił, że atrakcyjność spółki polega m.in. na tym, że obsługuje duży rynek odbiorców indywidualnych, którzy są stabilni i lojalni, choć nie ma w swojej strukturze znacznego wytwarzania energii.

"Inwestor, który wejdzie do firmy, będzie mógł zainwestować w nowe technologie węglowe, ale też w odnawialne źródła. Uważam, że pomysł specjalizacji w tzw. zielonej energii to dobry pomysł dla tej spółki" - podsumował Bury.

W ub.r. grupa energetyczna Energa informowała, że chce zainwestować ok. 20 mld zł w latach 2009-2015, a dzięki inwestycjom zwiększy się m.in. moc energetyczna grupy do 3 tys. MW z ok. 1 tys. obecnie. Według spółki, 1/3 tej kwoty będą stanowić środki własne, 10% będzie pochodzić z podwyższenia kapitału, a pozostała część z kredytu.

Energa chcemy wydać 2 mld zł na wsparcie sprzedaży, 9 mld zł na sieci energetyczne i 9 mld na budowę źródeł wytwórczych.

Energa jest jedną z czterech zintegrowanych grup energetycznych w Polsce. Według ostatnich planów ministerstwa skarbu, które nie zostały jeszcze sformalizowane poprzez zmianę strategii prywatyzacji energetyki, spółka zamiast debiutu na GPW ma zostać sprzedana w drodze rokowań inwestorowi branżowemu.

Grupa Energa posiada ponad 2,7 mln klientów, głównie w północnej i środkowej części kraju. W jej skład wchodzi 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP chce zaprosić do negocjacji ws. sprzedaży spółki Energa do końca I poł. 2010

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl