SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Napływ nowych środków do TFI wyniósł 4,5 mld zł w maju

Saldo wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych wyniosło 4,5 mld zł w maju wobec 2,8 mld zł w kwietniu.

Od początku roku TFI pozyskały do swoich produktów prawie 19 mld zł, czyli więcej niż w całym 2005 roku, wynika z szacunków Analiz Online, firmy monitorującej rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W 2006 roku sprzedaż netto funduszy wyniosła 25,8 mld zł, co oznacza, że w ciągu 5 miesięcy br. zrealizowane zostało ponad 70% zeszłorocznego salda wpłat i umorzeń do funduszy.

Fundusze akcji polskich pozyskały w maju prawie 3,5 mld zł, czyli 75% całkowitego napływu. Tak wysoki przyrost środków w tej grupie (najwyższy w historii) to przede wszystkim zasługa funduszu Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO, który w dniach 22-24 maja wznowił zbywanie jednostek uczestnictwa. W ciągu tak krótkiego okresu zdążył on zebrać rekordową kwotę ponad 1,6 mld zł.

Natomiast 10 funduszy akcyjnych zakończyło miesiąc z ujemnym saldem wpłat i umorzeń, przy czym najwięcej środków stracił Arka BZ WBK Akcji FIO (prawie 65 mln zł).

Ogromnym zainteresowaniem Polaków cieszyły się w maju również fundusze inwestujące w akcje zagraniczne. Inwestorzy wpłacili do nich rekordową kwotę 780 mln zł. Ponad połowę napływu przyciągnął utworzony na początku maja fundusz ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus (444 mln zł).

Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się w minionym miesiącu produkty, w których portfelach znajdują się zarówno akcje, jak i obligacje. Do funduszy hybrydowych napłynęło łącznie ponad 850 mln zł.

Ponad 70% tych środków pozyskały fundusze mieszane, z większym udziałem akcji w portfelu (zrównoważone i aktywnej alokacji). Saldo wpłat i umorzeń do tych produktów wyniosło niewiele ponad 600 mln zł.

Po nieudanym kwietniu, miniony miesiąc na plusie zakończyły również fundusze stabilnego wzrostu. Saldo wpłat i umorzeń do tych produktów wyniosło 243 mln zł i gdyby nie cieszący się niesłabnącą popularnością fundusz PKO/Credit Suisse Stabilnego Wzrostu FIO, który pozyskał 255 mln zł, saldo tej grupy byłoby ujemne.

W maju nieco osłabło zainteresowanie produktami alternatywnymi, które pozyskały ponad 290 mln zł wobec 465 mln zł w kwietniu, przy czym prawie 1/3 nowych środków trafiła do funduszu ING Parasol SFIO subfundusz Selektywny Plus.

Ujemne saldo wpłat i umorzeń, po raz pierwszy od ponad roku, zanotowały fundusze z grupy XXX. W maju ponad 400 mln zł straciły również fundusze rynku pieniężnego.

Odpływ środków, tradycyjnie od wielu miesięcy, zanotowały również wszystkie grupy funduszy inwestujących w bezpieczne papiery dłużne, czyli obligacji polskich, dolarowych i eurowych (łącznie prawie 340 mln zł). Od początku roku z grup PDP, PDE i PDU odpłynęło ponad 1 mld zł.

Towarzystwem, które w maju zgromadziło największą ilość nowych aktywów było Pioneer Pekao TFI (ponad 1,7 mld zł), przy czym ponad 90% napływu to wynik funduszu - Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO.

Nowe aktywa wysokości 670 mln zł zgromadziły produkty z oferty PKO TFI. Sprzedaż netto trzeciego w kolejności towarzystwa - ING TFI wyniosła w maju ok. 540 mln zł, przy czym w tym przypadku gros napływu to również zasługa jednego produktu - ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Napływ nowych środków do TFI wyniósł 4,5 mld zł w maju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl