SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie będzie 3x15

PO rezygnuje z forsowania 3x15%, ale chce rozmawiać z PiS-em o obniżaniu podatków.

Platforma Obywatelska (PO) ma świadomość, że po przegranej w wyborach wprowadzenie podatku liniowego 3 x 15% (PIT, CIT i VAT) jest obecnie niemożliwe, ale chce rozmawiać z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) o upraszczaniu i obniżaniu podatków przez wspólny rząd, zadeklarowała we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz, szefowa PO w Warszawie.

„Jeśli będą otwarci, to spróbujmy zrobić taki kompromis, polegający na tym, że będzie jak najbardziej zbliżony do koncepcji podatku liniowego, chociaż prawda jest taka, że to 15% - 15% - 15% jest już raczej niemożliwe” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz w wywiadzie dla radiowej Trójki.

„Musi być uproszczony system podatkowy i niższe podatki – to jest nasze główne przesłanie. I to jest przestrzeń do kompromisu” – dodała.

Według szefowej PO w stolicy, zespół ekspertów Platformy, który ma opracować wraz ze swoim odpowiednikiem z PiS-u opracować podstawę programu gospodarczego nowego rządu, będzie składał się z obecnych doradców PO.

„Myślę, że to jest ten zespół ekspertów, który cały czas dla nas pracował. Na pewno pan Antczak i kilka innych osób, które po prostu wypracowały i policzyły dla nas te propozycje” – powiedziała.

Zaznaczyła, że według wyliczeń Platformy „program PiS-u się nie domyka w sensie budżetowym”.

„Mamy wspólny cel, jest jedna klamra nas spinająca: zarówno PiS, jak i PO chce mniejszego deficytu budżetowego, uważa, że państwo jest zbyt zadłużone. I to jest to wspólne. Tylko, że potem program PiS-u jest taki, że to zadłużenie nie maleje, tylko rośnie. I tutaj eksperci, technokraci muszą usiąść ‘z kalkulatorem’ i policzyć” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Powtórzyła, że nie chce zostać ministrem finansów. Przy tej pozycji premiera (gdy PiS chce, by budżet przygotowywano w kancelarii premiera), to jest rola dla technokraty, powiedziała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie będzie 3x15

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl