SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niebezpieczny zawód: 28 dziennikarzy zamordowanych w ciągu 6 miesięcy

28 dziennikarzy zamordowanych lub zabitych na świecie od listopada zeszłego roku, w tym dziewięciu w Iraku, który nadal jest najniebezpieczniejszym krajem dla przedstawicieli tego zawodu, to bilans ogłoszony w sobotę przez Światowe Stowarzyszenie Wydawców Gazet (WAN).

Półroczny raport przedstawiony w przeddzień Światowego Kongresu Gazet i Światowego Forum Wydawców, rozpoczynającego się w niedzielę w Goeteborgu, stwierdza, że "wolność prasy jest wszędzie bardzo poważnie zagrożona".

Dziennikarze giną "w strefach konfliktów" i są zabijani w celu zastraszenia niezależnych mediów i opozycji.

"Wolności prasy zagrażają gangi skorumpowanych urzędników i funkcjonariuszy w Ameryce Łacińskiej, reżimy autokratyczne na Bliskim Wschodzie, konflikty w Afryce, wrogie rządy w Azji, niebezpieczeństwo śmierci i prześladowań sądowych w Azji Środkowej i Europie" - czytamy w raporcie WAN.

Dokument wymienia dalej liczby oraz metody dławienia wolności prasy specyficzne dla różnych krajów i regionów. W Azji zabitych zostało w ciągu ostatniego półrocza 11 dziennikarzy - po jednym w Afganistanie, Indiach, Nepalu i na Filipinach, trzech w Sri Lance i czterech w Pakistanie.

Ameryka Łacińska, gdzie zamordowano czterech dziennikarzy, "wyróżnia się całkowitym brakiem szacunku" dla przedstawicieli tego zawodu.

W Europie i Azji Środkowej wolność prasy jest atakowana "w sposób zakamuflowany lub otwarty". Chiny nie tylko nie wywiązały się ze zobowiązań podjętych przez nie jako gospodarza igrzysk olimpijskich, ale "nadal aresztuje się tam dziennikarzy i skazuje na kary długoletniego więzienia".

Tunezja, która stosuje wobec dziennikarzy "zatrważające kary", jest "jednym z krajów najbardziej represyjnych w stosunku do dziennikarzy w świecie arabskim".

W Rosji, gdzie zamordowano dwóch dziennikarzy, coraz powszechniej jest stosowana polityka zmierzająca do "uniemożliwienia niezależnego informowania o wszystkich delikatnych tematach".

W Uzbekistanie i Azerbejdżanie nasilają się represje wobec mediów.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oskarżył kilka tytułów o stronniczość i podał do sądu pewne pismo (później wycofał pozew) za to, że przed jego ślubem z Carlą Bruni podało, jakoby zaproponował byłej żonie, że jeśli do niego powróci, zrezygnuje z nowego małżeństwa.

We Włoszech coraz częściej zastraszani są dziennikarze, którzy piszą o mafii.

WAN promuje wolność prasy oraz broni jej interesów zawodowych i ekonomicznych na całym świecie. Reprezentuje 18.000 tytułów i skupia 77 krajowych stowarzyszeń wydawców gazet, przedsiębiorstw prasowych oraz indywidualnie redaktorów naczelnych pism ze 102 krajów, a także 12 agencji prasowych i 11 regionalnych i międzynarodowych stowarzyszeń reprezentujących media.

W kongresie, który będzie obradował od niedzieli do środy w Goeteborgu, weźmie udział 1.800 uczestników ze 113 krajów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niebezpieczny zawód: 28 dziennikarzy zamordowanych w ciągu 6 miesięcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl