SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Noble Bank przejmie 100 proc. GMAC Banku w II kw. 2010 r.

Noble Bank, który kupi 100% akcji GMAC Bank Polska, liczy na kilkaset milionów złotych nowej sprzedaży kredytów rocznie dzięki temu przejęciu. Bank spodziewa się sfinalizowania transakcji, której wartość szacowana jest na ok. 120 mln zł, w II kw. 2010 roku, poinformował agencję ISB w środę prezes Getin Holding Krzysztof Rosiński.

Noble Bank przejmie 100 proc. GMAC Banku w II kw. 2010 r.

"Po przejęciu nie będziemy utrzymywać odrębnego banku. Połączenie Noble i Getin Banku to początek stycznia przyszłego roku, teraz czekamy na zgodę KNF na przejęcie GMAC Banku, której spodziewamy się najpóźniej w II kwartale. Wtedy będziemy mogli przejąć akcje i dokonać przeniesienia portfela kredytów" - powiedział ISB Rosiński.

GMAC Bank Polska udziela kredytów na detaliczny i hurtowy zakup nowych i używanych samochodów. Bank oferuje także pośrednictwo w ubezpieczeniach kredytów, wieloletnich ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz komercyjne usługi finansowe.

Wartość portfela kredytów samochodach GMAC Banku sięga obecnie ponad 300 mln zł, a jego większą część stanowią kredyty na nowe auta. Bank obsługuje ponad 70 dealerów samochodowych.

"Już teraz jesteśmy liderem rynku, a dzięki tej transakcji nasz udział wzrośnie do ponad 30% z ok. 28%, zwiększymy też udział w kredytowaniu nowych aut" - powiedział prezes.

W październiku Getin Bank przejął finansowanie sieci dealerskich General Motors Poland (Opel) i Chevrolet Polska, którą stanowi ponad 100 punktów sprzedaży w Polsce.

"Sprzedaż nowych kredytów już ruszyła i dzięki tej umowie oraz przejęciu GMAC Banku spodziewamy się, że rocznie sięgnie ona kilkuset milionów złotych" - powiedział Rosiński.

Suma bilansowa GMAC Bank wyniosła 442 mln zł na koniec października 2009 r. i 630 mln zł na koniec 2008 r. Kapitały własne sięgają ponad 130 mln zł. Rosiński podkreślił, że spółka nie generuje strat mimo, że ma bardzo wysokie koszty finansowania, posiada wysoki współczynnik wypłacalności, a jej portfel kredytowy jest zyskowny.

Noble Bank przejmie 9.872.629 akcji GMAC Banku o wartości nominalnej 2 zł każda. Łączna cena nabycia akcji została określona, jako 95% kwoty wartości księgowej, która zostanie wskazana przez audytora w sprawozdaniu finansowym banku na dzień zamknięcia transakcji. Wartość księgowa na dzień 31 lipca 2009 r. wynosiła 130.821.946 zł.

"To są wyniki przed audytem, ale spodziewamy się, że cena transakcji sięgnie ok. 120 mln zł" - powiedział Rosiński.

Prezes zapowiedział, że przejęcie GMAC Banku to nie ostatnia akwizycja Noble i Getin Banku na rynku finansowym. "To nie koniec naszych apetytów na przejęcia. Rozglądamy się za kolejnymi podmiotami z branży finansowej" - zaznaczył Rosiński.

Sfinalizowanie umowy jest uzależnione od otrzymania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Noble Bank przejmie 100 proc. GMAC Banku w II kw. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl