SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowatorskie indeksowanie stron w wyszukiwarce NetSprint

Polska wyszukiwarka NetSprint.pl, we współpracy z Wirtualną Polską wprowadza Traffic Index - nowatorski algorytm wyszukiwawczy, który jako pierwszy na świecie w tak dużym stopniu uwzględnia analizę ruchu na poszczególnych serwisach.

Mechanizm ten pozwala ocenić obiektywną wartość serwisów internetowych, walczy z nieuczciwym pozycjonowaniem stron i przedstawia użytkownikom wartościowe i najbardziej aktualne treści - przeszukując przy tym blisko 70 mln, a wkrótce dużo więcej polskich stron - czytamy w  komunikacie.

Traffic Index ocenia wartość każdego polskiego serwisu internetowego. Umożliwia porównanie zarówno najpopularniejszych portali, jak i małych serwisów hobbystycznych. Algorytm ten jest trudny do zmanipulowania - wartość serwisu "w oczach" Traffic Index można zmienić, jedynie poprawiając jego wartość merytoryczną i zwiększając liczbę internautów regularnie odwiedzających serwis. Traffic Index operuje bowiem na stale aktualizowanych danych z badań internetowych Gemius S.A. - Megapanel PBI.

Prace nad nowym algorytmem trwały ponad 9 miesięcy. - Zależało nam, żeby nowe rozwiązanie stanowiło wyraźną alternatywę dla dotychczasowych mechanizmów wyszukiwawczych, dlatego na jego dopracowanie poświęciliśmy dużą część energii i potencjału firmy. Wykorzystaliśmy też naszą współpracę z Pionem Technologii Informatycznej Wirtualnej Polski, która wdraża w swoich mechanizmach wyszukiwawczych nasze rozwiązania. Pracownicy portalu pełnili funkcje doradcze w projekcie, pomagając w podjęciu optymalnych decyzji dotyczących założeń funkcjonowania algorytmu - podkreśla Artur Banach, Prezes Zarządu NetSprint.pl.

Wg komunikatu opracowany mechanizm pozwala NetSprint, jako pierwszej wyszukiwarce na świecie, określać rzeczywistą, obiektywną wartość serwisu.

Jednoznaczną wartość poszczególnych serwisów pomaga określić NetSprint badanie Megapanel PBI/Gemius, które analizuje zachowania kilkudziesięciu tysięcy panelistów w polskiej Sieci.

- Wdrożyliśmy już nowy algorytm w serwisie wyszukiwawczym WP i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników jego działania - twierdzi Grzegorz Borowski, odpowiedzialny za rozwój wyszukiwarki WP. - Siłą algorytmu jest fakt, że bazuje on na ogólnej popularności całego serwisu mierzonej przez niezależne mechanizmy, niepodlegające manipulacji z poziomu wyszukiwarki. Dlatego też oceniam to jako rewolucyjny krok w dziedzinie wyszukiwania informacji w sieci.

Algorytm Traffic Index przeszukuje prawie 70 milionów dokumentów - do takiej wielkości powiększył się bowiem w ciągu ostatnich kilku miesięcy indeks wyszukiwarki NetSprint. NetSprint zapowiada też dalsze zwiększenie liczby przeszukiwanych stron.

- Liczba indeksowanych stron w NetSprint.pl, będzie rosła w tempie przekraczającym wzrost polskiego Internetu - zapewnia Piotr Kozłowski - szef zespołu IT NetSprint.pl. - To bardzo ważne dla naszych Użytkowników. Zamówione przez nas badanie przeprowadzone przez Gemius S.A. pokazało, że dla internautów drugą - po szybkości wyświetlania wyników - najważniejszą funkcją wyszukiwarki jest liczba przeszukiwanych stron. Ponad 28 % badanych stwierdziło, że większa liczba przeszukiwanych stron skłoniłaby ich do zmiany wyszukiwarki - dodaje.

- Obserwując dynamiczny wzrost liczby stron w sieci oraz bazując na tym badaniu podjęliśmy decyzję, aby przeszukiwać znacznie więcej dokumentów - dodaje Artur Banach. Działania podjęte w okresie styczeń-wrzesień doprowadziły do wzrostu liczby polskich stron indeksowanych przez NetSprint.pl z 23 mln do 67 mln. Zastosowanie algorytmu Traffic Index gwarantuje, że mimo zwiększenia liczby przeszukiwanych dokumentów, precyzyjne wyniki znajdą się na pierwszej stronie wynikowej.

Wprowadzenie algorytmu Traffic Index oraz znaczne zwiększenie liczby dokumentów to nie jedyne zmiany w wyszukiwarce NetSprint. Równocześnie modyfikacji uległ wygląd witryny internetowej, przede wszystkim stron wynikowych, tak aby zapewnić użytkownikom maksymalnie intuicyjne korzystanie z wyszukiwarki i jej nowatorskich narzędzi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowatorskie indeksowanie stron w wyszukiwarce NetSprint

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl